Fotó: A szerző felvétele
2009. január 12., 10:002009. január 12., 10:00
Ráadásként ugyanitt tizenkilencedik század végi, szecessziós girlandok, díszítősorok, egyedi betűtípusok is állnak a betűszekrényekben, amelyeket szintén nem találni meg már máshol, mert mindenütt áttértek a mélynyomásra és a számítógépes szedésre. „Ez, legalábbis nevében, a második tábor, mert tavaly már voltam itt, Siklódi Zsolt szovátai festőbarátommal akkor kísérleteztük ki a technikát, és készítettünk néhány levonatot, de alkotótáborról igazából csak idén beszélhetünk” – mondta Szepessy Béla, a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola rajz tanszékének docense, akinek tavalyi, itt készült munkáiból kiállítás is nyílt a hétvégén a székelyudvarhelyi könyvtárban.
A művészek – B. Orosz István, Pató Károly, Danka Attila, Szepessy Béla és házigazdaként a szovátai Siklódi Zsolt vett részt a táborban – a hagyományos nyomdászatot ötvözték a modern grafikával. Az előre elkészített többféle dúcot – réz-, fa- vagy linómetszeteket – itt illesztették össze, akár többet is egy levonathoz, és a nyomda régi, egyedi díszítőelemeivel, esetenként szöveggel is kiegészítve készítették el az alkotásokat, összesen harmincat. „Bár nyomdagépen készülnek, mégis egyedi művek, hiszen csak itt és csak most készülhetnek, megismételhetetlenek, a tradicionális technika és az alkotó grafika találkozásából születnek. Közös elemként minden alkotásra, ha úgy tetszik az idei tábor védjegyeként, egy szép kör alakú szecessziós virág került” – mondta Szepessy.
A második gyergyószárhegyi sokszorosító grafikai művésztelep, amelyik igazából talán az első, és tulajdonképpen Székelyudvarhelyen zajlott, szellemében nem lett hűtlen a névadó Szárhegyhez sem. Egy éve ugyanis Gyergyószárhegyen fogadták el magyarországi és az utódállamok képzőművészei azt az együttműködési nyilatkozatot, amelyben kölcsönös kiállítás- és művészcserékről, közös alkotótáborok szervezéséről és európai uniós pályázatok benyújtásáról állapodtak meg, és amelynek első kézzelfogható eredménye ez a művésztelep is. „Mindez spontán módon eddig is működött, hiszen sok erdélyi művészt fogadnak magyarországi festőtáborok, és én is többször voltam például a homoródszentmártoni alkotótábor vendége. A nyilatkozat azért született, mert elhatároztuk, hogy rendszeressé tesszük, intézményesítjük az együttműködést” – mondta Szepessy Béla.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.