2008. november 20., 17:462008. november 20., 17:46
A négynapos rendezvénysorozat idei mottója: „A város a színházzal foglalkozik.” Kettős jelentése van a jelmondatnak, hiszen amellett, hogy a kisváros egy hosszú hétvégéje Thália jegyében telik, az elöljárók megkülönböztetett figyelmet szentelnek az épület rehabilitációjának is. Paul Sarvadi fesztiválgazda szerint az idei felvonás sokkal színesebb lesz a tavalyinál, hiszen a város több pontján tartanak majd előadásokat. Néhány előadás erejéig a lezárt színházépületet is megnyitják a nagyközönség előtt, valamint a Szent László Közösségi Ház dísztermében és a Károlyi-kastély lovagtermében is játszanak majd. „Idei rendezvényünket a multikulturalitás jegyében szeretnénk levezetni. Azt gondoljuk, megfelelő fórumot sikerül így teremtenünk a legkülönbözőbb nézőpontú művészek számára, akik egymástól is sokat tanulhatnak ez alatt a pár nap alatt, a helyi közönségnek pedig értéket tudnak közvetíteni, újat tudnak mutatni” – tette hozzá a szervező.
Az idei repertoárban hét darab szerepel, amelyet kolozsvári, marosvásárhelyi, craiovai és újvidéki főiskolások jelenítenek meg. Ez a fesztivál több szempontból is fontos a mezővárosnak: fellendíti a környék kulturális életét, és megismerteti a lakosságot a modern színházi irányzatokkal. A résztvevőknek pedig, a kirándulás mellett, jó ugródeszkát is jelenthet, hiszen a főiskolások mellett a kísérőtanárok is megtekintenek minden előadást. Bogdan Georgescu, a kultúrház igazgatója korábban a Krónika kérdésére elmondta, nem csak egyszerű színjátszó-találkozó ez, hanem a résztvevők fontos szakmai fóruma is. Olyan fesztivált szeretnének szervezni, amely, hagyományossá válva, rangos eseménnyé nőheti ki magát. A színinövendékek ezeken a találkozókon egymástól tanulhatnak, közösen elemezhetik egymás munkáját, és beszámolhatnak tapasztalataikról. A rendezők azt remélik, hogy mivel ez az egyetlen ilyen jellegű kezdeményezés az országban, az évek folyamán egyre több résztvevőt és nézőt vonz majd a városba. Az idei fesztivál sikerének függvényében tervezik a folytatást, jövőre viszont szeretnék nyáron szervezni a találkozót, hogy az eseménynek igazi fesztiválhangulata legyen.
A seregszemlén modern és klasszikus darabokat egyaránt láthatnak majd az érdeklődők, hiszen az improvizációszerű kollázsok, kabaréjelenetek mellett a színházi irodalom jól ismert darabjainak modern feldolgozásai kerülnek színpadra román és magyar nyelven.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.