Fotó: Gönczi Ákos
2008. november 25., 16:472008. november 25., 16:47
Három fiatal véletlenszerű találkozásából cinkosság születik: szövetség a trendiség és a látszatélet ellen – foglalható össze röviden Gianina Cărbunariu több nyelvre lefordított darabja, amelyet magyarul elsőként Sebestyén Aba rendezésében a marosvásárhelyi Yorick Stúdió állít színpadra. Az Európai Interkulturális Párbeszéd Éve alkalmából a Yorick Stúdió három különböző kulturális közegben alkotó, kortárs szerző darabját tűzte műsorára: eddig Tasnádi István Paravarité és Láng Zsolt Télikert című művét mutatta be, szombaton 20 órától pedig az elismert román rendező, Gianina Cărbunariu darabját viszi színre Demény Péter fordításában.
„Nem volt könnyű dolga Deménynek, mert a bukaresti zsargont nem lehet lefordítani egy az egyben, meg kellett találni a kifejezések magyar megfelelőit” – mondta el Boros Kinga, az előadás dramaturgja. A magyar fordításból a drámában szereplő, Marius Ianuş anarchista versbetéteit kihagyták, illetve más szövegekkel helyettesítették, mert Sebestyén Aba szerint a magyar előadásban más hangsúlyt kaptak volta a román viszonyokat ostorozó szövegrészek. A versbetétek helyett egy az 1980-as években Magyarországon ismert alternatív együttes, a főként képzőművészekből álló, káosz közeli, dallamtalan műveket játszó Albert Einstein Bizottság egyes szövegeit zenésíttették meg Kónya Ütő Bencével.
A három szerepet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház művészei, Csíki Hajnal, Nagy Dorottya és Bányai Kelemen Barna alakítják. Az előadást az elhangzó trágár szövegrészek miatt csak tizenhat éven felülieknek ajánlják, ez a nyelvhasználat azért indokolt, mert így az előadás hitelesen beszélhet a szorongásról és az abból kivezető útról, a rendező szerint ugyanis erről szól a darab.
Gianina Cărbunariu rendező bevallása szerint azért írta meg a mára már angol, francia, német, lengyel, spanyol, katalán nyelvre is lefordított Stop the Tempo!-t, mert nem talált az elképzeléseinek megfelelő darabot, és a színészekkel való workshopok során nyert végleges formát a szöveg. A marosvásárhelyi előadás lesz az első alkalom, hogy Romániában más rendező koncepciója szerint állítják színre Cărbunariu valamely darabját. A Stop the Tempo! ősbemutatója 2003-ban Bukarestben volt a szerző rendezésében, azóta felolvasó színházi formában angolul, németül, franciául és nemrégiben Kolozsváron az Európai Színházi Unió Fesztiválja keretében magyarul is előadták.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.