2010. február 05., 09:562010. február 05., 09:56
Amint arról már beszámoltunk, az idei filmszemlén két erdélyi versenyző indul: Felméri Cecília, a filmművészet, fotóművészet, média szak oktatója Mátyás, Mátyás című filmjével, Székely Róbert, a kar volt hallgatója pedig Misike című filmjével versenyez. A két alkotáson kívül a Sapientia további öt alkotást mutathat be az érdeklődőknek versenyen kívül.
Február 6-án, helyi idő szerint 15 óra 10 perctől az Uránia Nemzeti Filmszínház Csortos Termében Both Rita Flört, Visky Sámuel Parttalan, Tőtszegi Szilárd Otthon, Zágoni Bálint Benedek doktor csodakútja, valamint Kató Zsolt Kis halál című művét vetítik le az érdeklődőknek.
A Sapientia-EMTE kolozsvári karán hat éve folyik filmművészeti képzés, az itt végzett diákok alkotásait az évek során számos hazai és nemzetközi fesztiválon különböző díjakkal tüntették ki. Kiemelendőek az intézmény két oktatója, Lakatos Róbert és Felméri Cecília által rendezett filmek. Lakatos Róbert Bahrtalo! Jó szerencsét! című filmje a legjobb európai film díját nyerte el a Karlovy Vary-i nemzetközi filmfesztiválon, Felméri Cecília Kakukkja pedig 2008-ban, a 39. Magyar Filmszemlén megkapta a legígéretesebb fiatal tehetségnek járó díjat, a kolozsvári FFeST nagydíját, valamint a legjobb digitális fikciós film díját a bukaresti CineMAiubit nemzetközi diákfilmfesztiválon.
A kedd este, Jancsó Miklós Oda az igazság című filmjének vetítésével elkezdődött 41. Magyar Filmszemlén egyébként Rózsa János Kossuth-díjas rendezőnek és Grunwalsky Ferenc Kossuth-díjas operatőr-rendezőnek ítélték oda a Magyar Mozgókép Mestere címet. A Magyar Mozgókép Mestere díjat a filmesek kezdeményezésére a Magyar Mozgókép Közalapítvány létrehozói (filmszakmai szervezetek és a kulturális tárca) alapították a filmes szakma legrangosabb elismeréseként. Az elismerést a 41. Magyar Filmszemle záró ünnepségén, hétfőn este adják majd át.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.