2008. október 31., 00:002008. október 31., 00:00
A Ionesco-darab címszereplője egy író, aki tizenöt éve képtelen egyetlen sort leírni. Amédée és felesége, Madeleine egy hullával élnek egy fedél alatt, amely a holtak gyógyíthatatlan betegségében szenved: mértani haladványként növekszik, és annyira megnő, hogy szétnyomja az ajtót, a bútorokat, betölti a lakást. A háromszereplős előadás címszerepében magát a hetvenhét éves rendezőt láthatja a közönség.
A 2002-ben az Európai Színházi Unió tiszteletbeli tagjává választott Roger Planchon kiemelkedő pályát tudhat magáénak: 1957-ben a franciaországi Villeurbanne-ban létrehozta az első állandó vidéki alkotóműhelyt, a Városi Színházat, 1972-ben pedig a városba kihelyezett Nemzeti Népszínház társigazgatójává vált. 1990-ben megalapította az azóta több mint 160 filmet gyártott a Rhône-Alpes Cinéma vállalkozást, 2002-ben pedig egy stúdiószínházzá átalakítható filmstúdiót, Studio 24 néven. Azóta a Studio 24 – Compagnie Roger Planchon társulattal folytatja írói és rendezői tevékenységét. Nagy hatással volt rá az amerikai Orson Welles 1941-ben rendezett Aranypolgár című filmje. „Annyira csodáltam Wellest, hogy elhatároztam, én is filmes leszek. Ugyanakkor azt is hallottam, hogy színházzal kezdte. Én pedig úgy döntöttem, hogy teljesen az ő útját fogom követni. Először is lesz egy színházam. Ezért 19 évesen összehoztam a barátaimmal egy színházat, és aztán híres színházi rendező lett belőlem. Két okból: híres voltam művészként, meg azért is, mert borzasztóan eladósodtam – huszonnégy évesen egy nagyon nagy színház igazgatója lettem, ugyanakkor én lettem az európai, de lehet hogy a világszínház bajnoka az adósságaimmal. Ki kellett fizetnem az adósságaimat, ezért kénytelen voltam tovább csinálni a színházat” – nyilatkozta az 1999-es budapesti francia filmnapokon a Filmkultúra című internetes magazinnak Roger Planchon, aki első filmjét harmincéves színészi, színházrendezői, színház-igazgatói pálya után készítette el. Többnyire történelmi témájú, kosztümös filmek fűződnek a nevéhez, színházi társulatával pedig főként kortárs alkotók, köztük Ingmar Bergman, Thomas Bernhard és Harold Pinter különleges szövegeit viszi színpadra.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.