Az ősbemutatóra vasárnap kerül sor a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház kistermében
Fotó: Bereczky Sándor/ Tompa Miklós Társulat
A Nem történt semmi című előadás ősbemutatójára készül a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Sebestyén Aba rendezésében – közölte az erdélyi teátrum.
2021. október 29., 20:562021. október 29., 20:56
2021. október 29., 20:572021. október 29., 20:57
A darab a marosvásárhelyi Yorick Stúdióval koprodukcióban készült, amelynek a vezetősége felkérte Dálnoky Réka, Elise Wilk és Székely Csaba drámaírókat, hogy közösen írjanak darabot egy romániai színházakban kevéssé tárgyalt témáról, a metoo mozgalomról.
Az előadásban három nőt és három férfit láthat a közönség folyton változó felállásban, hatalmi játszmák, bántalmazó kapcsolatok és zaklatások hálójában. A szereplők egyik jelenetből a másikba sodródnak, miközben viselkedésük folyton változik attól függően, hogy milyen hatalmi helyzetbe kerülnek.
Mindeközben az is láthatóvá válik, hogy változott-e a világ a metoo mozgalom hatására.
A színház közleménye által idézett marosvásárhelyi Székely Csaba elmondta, hogy még soha nem dolgozott így, ezért a darab megírásának munkafolyamata nagyon érdekes volt. Hozzátette: mindhárom drámaíró hozott történeteket, majd ezeket egymáshoz igazították, és úgy osztották le a szerepeket, hogy minél kevesebb szereplővel el lehessen mesélni.
Elise Wilk elmondta, hogy Arthur Schnitzler A körtánc című művének mintájára írták a darabot. A dráma több kétszereplős jelenetből áll, amelyben a szereplők egyike mindig továbblép a következő jelenetbe, a beszélgetőpartnernek megfelelően változtatva beszédét.
– mondta a brassói szász drámaíró.
Dálnoky Réka szerint a darab által boncolgatott problémáról való párbeszédet sosem lehet befejezettnek tekinteni örökérvényűsége miatt. Reményét fejezte ki, hogy ezúttal a színház nyelvén sikerül dialógust kezdeményezni olyanokkal, akikhez ez a fontos kérdés esetleg nem jutott el a nemzetközi vagy a helyi sajtó révén.
A bemutató vasárnap lesz a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Kistermében.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!