2008. december 23., 09:342008. december 23., 09:34
Az est során előbb az író utolsó kisregényéről, a Ne bánts, Virág!-ról mesélt, amelyben két, már kiüresedett rendező életútját mutatja be. Lebegő könnyedséggel, a történetbe néha szerzőként beleszólva meséli el a kiégett ember és a ripacs történetét. Márton László mély beleéléssel, néha drámai elemekkel díszített kisregényrészlet-felolvasása még ezen túl is felerősítette a leírt valóság megkettőzését, néha megháromszorozódását.
A fikció, a mű cselekményének világában is megszólaló, véleményt mondó, néha szarkasztikus szerző ugyanis az est közönségének is ki-kiszólt, szabadon beszélt, néha a felolvasást mellőzve, „könyv nélkül” mondta a leírt szöveget, néha meg valóban a jelenlevőkhöz szólt, szétbontva és összecsúsztatva a leírt és a valós világokat. Később legújabb novelláskötetéből olvasott fel a szerző, az Amit láttál, amit hallottál című kötetből. Amint elmondta, a novellát csak az utóbbi időben kezdte művelni, mint egyfajta pihenőt a műfordítások közt. Ennek a „pihenésnek” az eredménye a tizennyolc novellát magába foglaló kötet. A novellaírás egy újabb alkotói korszaka is egyben, úgy véli, ebben tudja most a leginkább megvalósítani ötleteit.
Korábban történelmi regényeket és színdarabokat is írt, és az író maga is debütált egyik darabjában színészként. Az olvasótáboráról és az írás nehézségeiről szólva Márton László elmondta, szerencsésnek érzi magát, mert nem lett bestseller író. Könyveivel, írásaival nem célja, hogy mindenki számára érthető és fogyasztható legyen. Nem akar megfelelni a közönségsiker elvárásainak, inkább a minőségre törekszik. Véleménye szerint kevés olvasója van, de azok valóban rá, a műveire kíváncsiak, és számára ez a legfontosabb: hogy érezze, az olvasó figyel a műre.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.