Megtalálták a megoldásokat. A kolozsvári Bánffy-palotában járvány idején sem „állt le az élet”
Fotó: Nánó Csaba
A tavalyi év nyarának végén leleplezték a kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota felújított homlokzatát – miközben az épület újra visszakapta régi pompáját, és újra a kincses város főterének ékköve lett, addig a közgyűjtemény megpróbált helytállni a járványhelyzetben, mely különösen kritikus volt a turizmus és a kultúra számára. Lucian Nastasă-Kovácsot, a Kolozsvári Szépművészeti Múzeum igazgatóját kérdeztük az elmúlt időszakról, kultúra és járvány összefüggéseiről, a jövőbeli tervekről.
2021. február 05., 20:562021. február 05., 20:56
2021. február 05., 20:592021. február 05., 20:59
Az igazgató elmesélte, hogy a korlátozások, a szigorú szabályok ellenére a múzeumnak viszonylag keveset kellett zárva tartania, csupán két hónapot tavasszal, majd az első enyhítések után újra kinyithattak. A közönség nélkül eltelt két hónap hasznos volt, az intézmény megpróbálta a lehető leghatékonyabban kihasználni ezt az időt.
A kolozsvári Szépművészeti Múzeum gyűjteménye közel 15 000 műalkotást tartalmaz. Ezekkel a tárgyakkal, alkotásokkal foglalkozni kell. Például több 19. századi festmény esetében, amelyekről volt egy-egy régi leírásunk, korszakolásunk, esetleg egy-egy meghatározott szerző, az alapos vizsgálat után kiderült, hogy bizony vannak pontatlanságok. Nagyon hasznos kutatómunkát végeztünk ebben az időszakban” – tájékoztatott Lucian Nastasă-Kovács.
Fotó: A Szépművészeti Múzeum Facebook-oldala
A kutatói munka mellett az intézmény dolgozói a szervezői munkára is koncentrálhattak, járvány idején is bemutatták akár külföldi művészek munkáit is. Azt is megtudtuk, hogy már 2-3 héttel a múzeumok újranyitása előtt készültek az új helyzethez való alkalmazkodásra, igyekeztek minden óvintézkedést megtenni, sőt mentalitást váltani, hosszabb távra „átrendezkedni”.
ám a tárlatok megnyitóit idén nem lehetett a megszokott módon megtartani.
2020-ban nem is annyira a saját programjaik maradtak el, hanem inkább az olyan rendezvények nem valósulhattak meg, amelyeknek az intézmény adott volna otthont.
Fotó: A Szépművészeti Múzeum Facebook-oldala
Azt is megtudtuk, a tavaszi „káoszban” nem létezett egy jól kidolgozott országos stratégia arra, hogy a kulturális intézmények, hogyan valósítsák meg az újranyitást, csak a kormány és a helyi hatóságok rendeletei jelentettek útmutatást. Lucian Nastasă-Kovács úgy véli, hogy intézményük, ahogy a legtöbb kulturális intézmény, múzeum és azok vezetői, odaadással és elszántsággal állt a helyzethez, és megtalálták a megfelelő megoldásokat. A kolozsvári Szépművészeti Múzeumban például szinte egyedülálló módon vezették be a cipővédők alkalmazását. A jegyvásárlást is könnyebbé tették: kezdetben kártyás fizetést vezettek be, és most már érintőképernyő segítségével is lehet jegyet venni, tulajdonképpen az alkalmazottakkal való fizikai kontaktus nélkül.
Fotó: A Szépművészeti Múzeum Facebook-oldala
A múzeum látogatottságáról beszélve az igazgató elmondta, hogy természetesen
2020-ban összesen kicsivel több, mint 36 000 látogatója volt az intézmény kiállításainak.
Az igazgató kiemelte, annak ellenére, hogy az idei év szokatlan és nehezebb volt, az intézményük minden célkitűzését, tervét megvalósította, legyen szó a megszervezett kiállítások vagy a kiadott könyvek számáról. Úgy véli, hogy pluszköltségeik is minimálisak voltak, a jegyekből származó bevételeket átcsoportosították az óvintézkedésekre.
Fotó: A Szépművészeti Múzeum Facebook-oldala
Bár realisták, és tisztában vannak vele, hogy a 2021-es év még mindig a világjárvány árnyékában fog eltelni, aktívan terveznek, szerveznek,
Természetesen van egy-két kérdéses esemény is: például nem tudni, hogy a már tavaly is eltervezett magyar könyvvásár idén megvalósulhat-e a múzeumban.
Fotó: Nánó Csaba
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!