2008. december 05., 10:292008. december 05., 10:29
Az értékes festmény a múlt század elején került Budapestről Marosvásárhelyre, amikor Bernády György egykori marosvásárhelyi polgármester 1913-ban a város képtárának megnyitására hatvannyolc festményt kért letétbe a budapesti Szépművészeti Múzeumtól, hogy a legjobb magyar művészek alkotásaival népesítse be az általa megálmodott Kultúrpalotát. A képtár anyagát a város vásárolta további tizenöt alkotással bővítette, így nyolcvanhárom festmény képezte a gyűjtemény törzsanyagát. A trianoni békeszerződést követően a Budapestről kölcsönzött munkák a román állam tulajdonába kerültek.
Egy fennmaradt román nyelvű jegyzőkönyv A mosónő címen jegyzi, a hatalmas méretű vásznairól híres Munkácsy kisebb méretű, 29 centiméter magas és 98,5 centiméter széles festményét. 1940–1944 között, amikor Észak-Erdély Magyarországhoz tartozott, a festményeket nem vitték vissza Budapestre gondolván, hogy a magyar állam határain belül marad a gyűjtemény. 1944-ben azonban a visszavonuló csapatok magukkal akarták hurcolni a festményeket, de Bordi András, a képtár akkori igazgatója elrejtette a remekműveket a Kultúrpalota pincéjében. A kommunizmus éveiben időnként látogatható volt a gyűjtemény néhány darabja a marosvásárhelyi képtárban, de a festmények többsége évtizedeken keresztül raktárak és pincék mélyén porosodott. A klasszikus magyar művészek képeiből Árnyak és fények címmel 2000-ben nyílt tárlat, így a Bernády-gyűjtemény darabjai jelenleg a marosvásárhelyi Kultúrpalota kiállítótermeiben látogatható állandó kiállítás anyagát képezik. Itt Mosónők címen szerepel a festmény.
Munkácsy előszeretettel ábrázolt tájképein mosónőket: a vízparton görnyedező mosónők látványa hozzátartozott az egykori falusi táj panorámájához, és ezek a festmények a tájkép és a népi életkép szerencsés ötvözetei. „Munkácsy Vásárhelyen kiállított festménye nem a rá jellemző, hatalmas tablók egyike, de érett alkotás. Értéke körülbelül 300 ezer euróra tehető” – mondta el az 1880-as években készült képről Soós Zoltán régész, a Maros Megyei Múzeum jelenlegi igazgatója. „A Mosónők főként csodálatos színei miatt értékes, koloratúrája a 18. századi Barbizon-iskolára jellemző, és az ábrázolás finomsága miatt megkapó” – vélekedett Cora Fodor muzeográfus. A marosvásárhelyi Bernády-gyűjtemény egy részét idén Szentendrén is kiállították, így a múlt század elején Budapestről kölcsönzött képek – köztük a Munkácsy-mű is – 94 év után tértek vissza először Magyarországra.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.