2008. december 15., 09:412008. december 15., 09:41
Cserna-Szabó Puszibolt című, idén kiadott kötetéről, valamint a Darida Benedekkel közösen írt, tavaly megjelent Jaj a legyőzötteknek, avagy süssünk-főzzünk másnaposan című könyvéről hallhatott a közönség. Utóbbi kiadvány ötlete egy váci kocsmában vetődött fel, a szerzők előzetesen egyeztettek, melyik fejezetet ki írja, így készült a Szókratésszel, azaz „az első nagy katzenjammerológiai alapvetéssel, Platón Lakomájával” kezdődő, és a jövőben, a „varázstalanítással” véget érő mű – mesélte a prózaíró.
A mostanában, főként a Kalevala újraírójaként, színpadi szöveggé alakítójaként emlegetett Szálinger Balázs idén megjelent Százegyedik év című kötetében két eposz és egy verses regény olvasható, mely utóbbiban egy budapesti kerületi önkormányzatban gyűjtött tapasztalatairól számol be. „Egyik kritikus azt írta, hogy az önkormányzat nagy erőket mozgósít, hogy felvásárolja a könyveket, de nem tudom, ennek mennyi a valóságalapja. A szövegben, két szereplőt leszámítva, mindenki beazonosítható, és olyanok is vannak köztük, akik az országos politikában is ismertek” – mondta a költő, aki szerint a közélet nem divatos téma a mai magyar irodalomban, de úgy véli, a poétának arról kell írnia, ami foglalkoztatja.
Elek Tibor az utóbbi több mint két évtized kritikáiból, tanulmányaiból és nyilvános beszélgetéseiből összeállított Magatartások és formák – Magyar irodalom Erdélyben tegnap és ma című, idén megjelent kötete kapcsán beszélt. Mint mondta, nincsenek különböző magyar irodalmak, de a magyar irodalom irányzatait, ideológiáit és területét tekintve különbözőképpen tagolódik, ezért kijelenthető, hogy nem egységes a magyar irodalom, de egy.
A beszélgetést követően a Toldi étteremben tartották meg az E-MIL idei gálaestjét, amelyen a liga elnöke, Orbán János Dénes átadta az idei Irodalmi Jelen- és Méhes György-díjakat. Az Irodalmi Jelen folyóirat Kritika-díját a lapnál végzett rovatvezetői munkásságáért és az idén megjelent kritika-, tanulmány- és beszélgetésgyűjteményéért Elek Tibor, a prózadíját pedig Puszibolt című kötetéért Cserna-Szabó András vehette át. A lap költészeti díját Weiner Sennyei Tibor az Irodalmi Jelen „kertészeként” kifejtett tevékenységéért, valamint a Tengerszint feletti magasság meghatározása című kötetéért kapta. Az E-MIL két Méhes György-díját, a legnagyobb feltűnést keltő induló szerzőnek szánt debütdíjat Jancsó Noémi vehette át Emotikon című kötetéért, a Nagydíjat pedig a franciaországi Jean-Luc Moreau költő, műfordító, egyetemi professzor kapta fordítói munkásságáért és Bánffy Miklós Erdély trilógiájának francia fordításáért, amely Franciaországban nagy sikernek örvend, tízezer példányban fogyott el. A francia alkotó díjazásakor Egyed Emese mondott laudációt.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.