A Caragiale-darab alapján készült előadással búcsúztatja az óévet a székelyudvarhelyi teátrum
Fotó: Tomcsa Sándor Színház
Kisember és nagyember, román és magyar, nő és férfi, politikus és (nem) politizáló választópolgár egyszerre van színpadon az Elveszett levél című, Caragiale-darab alapján készült székelyudvarhelyi előadásban, amelyet ma mutat be a Tomcsa Sándor Színház Albu István rendezésében.
2019. december 19., 09:262019. december 19., 09:26
A román drámaírás egyik legnépszerűbb alkotója, I. L. Caragiale komédiájával búcsúztatja az óévet a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. Az Elveszett levél – zenés (!) vígjáték (?) szövegét Bodor Ádám és Seprődi Kiss Attila fordításainak felhasználásával állították össze, a produkció bemutatóját ma este 7 órától láthatja a közönség.
Ebben az évadban zajlott az elnökválasztás, így aktualitással bír az Elveszett levél című darab, amelyet Albu István, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház igazgatója állított színpadra. Győrfi Kata, az előadás dramaturgja rámutatott, a darab fordításait átdolgozták, hogy a korrupció és az érdekemberek „a legjobb színben tűnhessenek fel”.
– fogalmazott az előadás dramaturgja. „Ezekben a pillanatokban választások előtt vagyunk, kérem szépen, és mint minden valamire való romániai megyében, férfiak és nők, politikusok és táboraik ezekre a választásokra készülnek. A politikusok kampányain kívül, a választások idején a választópolgárok tájékozódhatnak az újságokból, a televízióból, rádióból, az internetről és a pletykalapokból. A következő jelenetekben arról lesz szó, hogy milyen nehéz a rendőri sors, hogy milyen a hétköznapi nagycsaládos romániai polgár élete” – idéz a színház közleménye a darab szövegéből.
A magával ragadó szórakozást ígérő produkció díszleteit és jelmezeit Szőke Zsuzsi tervezte. A színház művészei közül Tóth Árpád, Szűcs-Olcsváry Gellért, Barabás Árpád, Bekő Fóri Zenkő, Jakab Tamás, Esti Norbert, László Kata, Mezei Gabriella, Pál-Varga Márta, Dunkler Róbert, P. Fincziski Andrea, Kőmíves Boróka, Nagy Xénia-Abigél, Pál Attila, Pásztor Márk, Bartha Lóránd játszik az előadásban. Az előadásra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában, valamint online a www.biletmaster.ro weboldalon.
A bemutató alkalmával a kisgyermekes családokra is gondolt a színház, hiszen gyermekfelügyeletet biztosít a gondtalan szórakozásért. Ezt követően az előadást december 20-án, pénteken lehet megtekinteni, ugyancsak este 7 órától, melyre a Nyírő József-bérlet érvényes. A szilveszteri ünnepi előadásra december 31-én 18 órától kerül sor.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!