2008. december 04., 09:002008. december 04., 09:00
Bár a salzburgi Mozartaeum könyvtárában több mint 35 ezer kötet áll a Mozart-kutatók rendelkezésére, a szakemberek még mindig találnak közlésre és érdeklődésre számot tartó újdonságot a mozarti életműben – jelentette ki tegnap László Ferenc muzikológus, a Román Mozart Társaság tiszteletbeli elnöke a december 5–12. között Kolozsváron zajló 18. Mozart Fesztivált felvezető sajtótájékoztatón.
A Román Mozart Társaság, a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia, valamint a kolozsvári Transilvania Filharmónia közös szervezésében holnap kezdődő fesztiválon természetesen elmaradhatatlanok a Wolfgang Amadeus Mozart-művek, amelyeket két szimfonikus előadáson és kamaraesteken, illetve a szervezők által valóságos csemegeként beharangozott, huszonnyolc hegedű-zongora duót felvonultató előadóművész-versenyen élvezhet a közönség. Ugyanakkor a Mozart-kutatók által a közelmúltban fellelt újdonságokat tudományos ülésszakon mutatják be.
„Tekintve, hogy a fesztivál nyitónapja egybeesik Mozart halálának évfordulójával, a szimfonikus nyitóhangverseny egyik száma a zeneszerző d-mollban írt Kyrie-alkotása lesz, amelyet Mozart eredetileg egy nagyobb mű részeként képzelt el, és amely alkotás mára önálló művé vált” – mondta el Adriana Bera zongoraművész, zeneakadémiai tanár, a Román Mozart Társaság elnöke. A fesztivál zenei csemegéi közé sorolhatók a fuvolára és vonósnégyesre, valamint két zongorára írt kamaraművek olyan művészek előadásában, illetve közreműködésével, mint a kolozsvári származású, de Berlinben élő Gábor Ferenc karmester, aki a Mozart-fesztiválokon már nemegyszer vezényelte a kincses város filharmónia-zenekarát, Bálint János magyarországi fuvolaművész, Ion Ivan Roncea román hárfaművész, illetve Gottfried Rabl bécsi karmester. Adriana Bera szerint a Mozart-fesztivál minden előadóművész számára kihívást jelent, ezt igazolja az a tény is, hogy az eddigi fesztiválok díjazottjai majdnem kivétel nélkül szép zenei pályát futottak be Európában, ilyen például Székely Attila zongoraművész, aki Adriana Bera és László Ferenc tanítványa volt a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián, és akit a legkiválóbbak közé tartozó Mozart-, Chopin- és Haydn-előadóként ismernek a kontinensen.
Adriana Bera nem titkolta, hogy bár két éve próbálják, a bürokratikus akadályok miatt még mindig nem tudták létrehozni a Mozart-társaságok európai szövetségét, ami viszont nem jelent akadályt a Román Mozart Társaság és a tehetséges romániai fiatal előadóművészek európai bemutatkozása és elismerése előtt.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.