Fotó: A szerző felvétele
2008. április 10., 00:002008. április 10., 00:00
Fodor Sándor Csipikéje töretlen népszerûségnek örvend azóta, hogy elõször feltûnt a Napsugár 1964-es évfolyamában. Népszerûségét nemcsak a gyermeklap hasábjain folytatásban megjelenõ történeteknek köszönheti, hanem annak is, hogy a kedvelt törpefigura a nyolcvanas évektõl kezdõdõen rendre visszaköszönt a bábszínházplakátokról, és manapság is gyakorta felbukkan a hazai és külföldi színpadokon. Kalandjairól Csipike, az óriás törpe címmel bábfilm is készült Balogh Géza rendezésében 1984-ben. A különös mesék törpehõse az idõk során emblematikus figurává nõtt: gyermekek százai írtak levelet a Rusz Lívia rajzáról ismert Csipikének a korabeli gyermeklap Csipike postája rovatába, egy közelmúltban készült felmérés pedig azt mutatja, hogy a könyv ma is az erdélyi gyerekek legkedveltebb olvasmánya.
Varga Ibolya, az elõadás rendezõje lapunknak elmondta, a meseregény népszerûsége miatt sok elõzetes elvárással kell számolnia az elõadásnak. Az alkotók hisznek abban, hogy a szerzõ által bábszínpadra alkalmazott szöveg segítségével visszaadható Csipike jellegzetesen Fodor Sándor-i humora, de kétségkívül így is nehezen teljesíthetõ kihívást jelent a meseregény hangulatának és a címszereplõ figurájának csorbítatlan megõrzése. Ioana Olãhuþ, az elõadás díszlet- és bábtervezõje Rusz Lívia illusztrációiból inspirálódott, a rendezõ szerint ugyanis a Rusz által megteremtett Csipike-figura annyira benne van a köztudatban, hogy a mesehõst már nem is szabad másként megmutatni, mint ahogy azt az illusztrátor megalkotta: csúcsos sipkában és csíkos nadrágban, felöltõben.
Varga Ibolya értelmezésében Csipike fogja össze az erdõ világát, mert olyan, mint egy öreg gyerek, aki rigolyáival és pedantériájával együtt annyira szerethetõ, hogy az erdõ lakói mindannyian megpróbálnak alkalmazkodni hozzá.
A mai bemutatón némiképp felidézõdik a Puck Bábszínház 1987-es Csipike-elõadása is, hiszen az akkori színészek közül ketten, Csortán Márton és B. Bothos Júlia most is a régi szerepükben, az Idõsebb szarvasbika és a Nyúl szerepében léphetnek színpadra. Varga Ibolya a Vadmalac szerepét alakította az egykori Csipike-elõadásban, most rendezõként a korábbinál dinamikusabb elõadást tervez létrehozni, amitõl a nézõ úgy érezheti, hogy valósággal „belépett a könyvbe”.
Bonczidai Éva
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.