Fotó: A szerző felvétele
2008. április 10., 00:002008. április 10., 00:00
Fodor Sándor Csipikéje töretlen népszerûségnek örvend azóta, hogy elõször feltûnt a Napsugár 1964-es évfolyamában. Népszerûségét nemcsak a gyermeklap hasábjain folytatásban megjelenõ történeteknek köszönheti, hanem annak is, hogy a kedvelt törpefigura a nyolcvanas évektõl kezdõdõen rendre visszaköszönt a bábszínházplakátokról, és manapság is gyakorta felbukkan a hazai és külföldi színpadokon. Kalandjairól Csipike, az óriás törpe címmel bábfilm is készült Balogh Géza rendezésében 1984-ben. A különös mesék törpehõse az idõk során emblematikus figurává nõtt: gyermekek százai írtak levelet a Rusz Lívia rajzáról ismert Csipikének a korabeli gyermeklap Csipike postája rovatába, egy közelmúltban készült felmérés pedig azt mutatja, hogy a könyv ma is az erdélyi gyerekek legkedveltebb olvasmánya.
Varga Ibolya, az elõadás rendezõje lapunknak elmondta, a meseregény népszerûsége miatt sok elõzetes elvárással kell számolnia az elõadásnak. Az alkotók hisznek abban, hogy a szerzõ által bábszínpadra alkalmazott szöveg segítségével visszaadható Csipike jellegzetesen Fodor Sándor-i humora, de kétségkívül így is nehezen teljesíthetõ kihívást jelent a meseregény hangulatának és a címszereplõ figurájának csorbítatlan megõrzése. Ioana Olãhuþ, az elõadás díszlet- és bábtervezõje Rusz Lívia illusztrációiból inspirálódott, a rendezõ szerint ugyanis a Rusz által megteremtett Csipike-figura annyira benne van a köztudatban, hogy a mesehõst már nem is szabad másként megmutatni, mint ahogy azt az illusztrátor megalkotta: csúcsos sipkában és csíkos nadrágban, felöltõben.
Varga Ibolya értelmezésében Csipike fogja össze az erdõ világát, mert olyan, mint egy öreg gyerek, aki rigolyáival és pedantériájával együtt annyira szerethetõ, hogy az erdõ lakói mindannyian megpróbálnak alkalmazkodni hozzá.
A mai bemutatón némiképp felidézõdik a Puck Bábszínház 1987-es Csipike-elõadása is, hiszen az akkori színészek közül ketten, Csortán Márton és B. Bothos Júlia most is a régi szerepükben, az Idõsebb szarvasbika és a Nyúl szerepében léphetnek színpadra. Varga Ibolya a Vadmalac szerepét alakította az egykori Csipike-elõadásban, most rendezõként a korábbinál dinamikusabb elõadást tervez létrehozni, amitõl a nézõ úgy érezheti, hogy valósággal „belépett a könyvbe”.
Bonczidai Éva
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.