Fotó: Krónika
A kópia azonosítása folyamatban van – tudtuk meg Balogh Gyöngyitõl, a budapesti Magyar Nemzeti Filmarchívum (MNFA) korai magyar filmekkel foglalkozó referensétõl, aki elmondta: még nem százszázalékos, hogy valóban a Kertész-filmrõl van szó. A filmarchívum néhány napon belül azonban biztos információval tud szolgálni az ügyben – jelentette ki Balogh Gyöngyi.
A tolonc azon három játékfilm egyike, amelyeket Kertész Mihály Kolozsváron rendezett 1914-ben, Janovics Jenõ stúdiójában. A késõbb Michael Curtiz néven hollywoodi karriert befutó rendezõ 1919-ig több mint negyven némafilmet rendezett Magyarországon, ám eddig mindössze két filmjét ismerjük ebbõl a korszakból: a néhány hónapja Hollandiában megtalált, 1917-es Az utolsó hajnal címû játékfilmet, illetve az 1919-es, Jön az öcsém címû rövid propagandafilmet. A tolonc megtalált – feltételezhetõ – kópiáját Amerikában vetítették, a képközi feliratok angol nyelvûek, és a szereplõk nevét is angolosították. A kópia virazsírozott – utólag snittenként színes fürdõbe mártották –, a tekercseken körülbelül 5-6 színárnyalat különböztethetõ meg. A film meglehetõsen jó állapotban került elõ, csak a szalag zsugorodott, ami azonban ilyen esetekben természetesnek mondható. A Magyar Nemzeti Filmarchívum a tervek szerint már idén elindítja a film restaurálását.
A Kertész-film elõkerülése több szempontból is fontos mozzanat. A Kolozsváron készített közel hetven némafilm közül ugyanis ez a negyedik, amelybõl nemcsak pár perces részletek maradtak fenn – mint arról beszámoltunk, a kolozsvári közönség a tavaly október 18. és 21. között megrendezett 7. Filmtettfeszt keretében tekinthette meg Janovics Jenõ A világrém (1920) és Az utolsó éjszaka (1917), valamint Fekete Mihály A vén bakancsos és fia, a huszár (1917) címû restaurált filmjét.
A Tóth Ede 1876-os népszínmûvébõl készült film az egyetlen olyan mozgókép, amely megörökíti Jászai Marit, illetve az egyetlen fennmaradt magyar némafilm, amelyben a késõbb Victor Varconi néven Hollywoodban híressé vált Várkonyi Mihályt láthatjuk játszani. A tolonc a második legrégebbrõl elõkerült magyar némajátékfilm az 1912-ben rendezett Keserû szerelem után.
Krónika
Kertész Mihály (1886–1962)
Budapesten született 1886-ban Kertész Kaminer Manó néven. Elsõ filmjét 1912-ben készítette. Következõ évben Dániába utazott a Nordisk cég stúdiójába; 1914-ben tért vissza Magyarországra, ahol Janovics Jenõ kolozsvári filmgyárában kapott állást. Az elsõ világháborúban katona volt, majd a Tanácsköztársaság idején Ausztriába költözött. 1926-ban az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, és Michael Curtiz néven fényes hollywoodi karriert futott be. Több mint 100 filmet készített, köztük olyan klasszikusokat, mint az Oscar-díjas Casablanca (1942) vagy a Mildred Pierce (1945).
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.