Erdélyiek is átvehették a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait Budapesten

irodalmi díj

A díjazottak: Karácsonyi Zsolt költő, író, műfordító, a a Napsugár és a Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerkesztősége nevében László Noémi főszerkesztő, L. Simon László író

Fotó: Méhes György – Nagy Elek Alapítvány

Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.

Krónika

2025. május 15., 11:022025. május 15., 11:02

Amint a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány közleményében szerepel, az elmúlt két évtizedben az örökösök – az Erdélyi Magyar Írók Ligájával együttműködésben – több mint 40 erdélyi írónak és költőnek adományoztak Méhes György-díjat és debütdíjat.

A 2022-ben bejegyzett Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kiterjesztette területi határait és az eddig meglévő díjak mellé,

immár a Magyar Írószövetség bevonásával Kárpát-medencei életműdíjat is adományoz. Május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum adott otthont a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjátadó gálájának, amely az irodalmi élet egyik rangos ünnepévé vált. A gálán három kategóriában – életműdíj, erdélyi díj és debütdíj – tüntették ki a magyar nyelvű irodalom kiemelkedő alkotóit. Az eseményen a kulturális élet számos meghatározó szereplője – intézményvezetők, kiadók, szerkesztőségek képviselői, elismert irodalmárok és közéleti személyiségek – is jelen volt, hogy együtt tisztelegjenek a magyar irodalom értékteremtő műhelyei és kiválóságai előtt.

A Méhes György szellemi hagyatékának ápolását és továbbörökítését szolgáló díjátadót minden évben, a Kossuth-díjas író születésnapjához kapcsolódóan rendezik meg, váltakozó helyszíneken, Budapesten, illetve Kolozsváron.

A díjazottakat a Magyar Írószövetség és az Erdélyi Magyar Írók Ligája ajánlása alapján az Alapítvány kuratóriuma választja ki.

Az idei díjazottak:

  • A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány Kárpát-medencei Irodalmi Életműdíját L. Simon László író kiemelkedő irodalmi munkásságáért vehette át. Az elismerést Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke méltatta. „L. Simon László szerteágazó irodalmi munkássága, mindig összekapcsolódott benne kisebb és nagyobb közösségek szolgálatával. Az alkotómunkájához kapott tálentumait mindig is tágan értelmezte: nem csupán az írott szó, de a tettek erejében is bízva vált innovatív alkotóvá, kulturális mindenessé.”
  • Az alapítvány Erdélyi Irodalmi Díját Karácsonyi Zsolt költő, író, műfordító kapta, akinek jelentős irodalmi tevékenysége és az erdélyi magyar irodalom szolgálatában végzett munkája példaértékű. A díjazottat dr. Vincze Ferenc író, irodalomtörténész, műfordító méltatta. „Karácsonyi Zsolt életművének darabjai – legyen szó líráról, költői vagy éppen értekező prózáról – benne állnak a hagyományban, annak tudatában, abból kiindulva tesznek kísérletet az egyedi elérésére. „Mióta elsüllyedt minden: / emlékszem az egészre újra / hogy pontosan ki voltam, és / miért szálltam fel erre a hajóra.” – olvashatjuk a 2015-ös A Krímben. A „ki voltam” és a „ki lettem” nem szakad el egymástól élesen, még akkor sem, ha az új, a más megkísértése velejárója e költészetnek.”
  • Erdélyi Irodalmi Debütdíjban részesült a Napsugár és a Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerkesztősége, az erdélyi magyar gyermekirodalom és illusztráció ösztönzéséért, az olvasás népszerűsítéséért, valamint a fiatal író- és költőnemzedék nevelésében vállalt szerepükért. A szerkesztőség munkásságát dr. Harmath Artemisz irodalomtörténész, kritikus, tanár, a Petőfi Kulturális Ügynökség gyermekirodalmi programjának vezetője méltatta, a díjat pedig László Noémi költő, műfordító, a Napsugár és a Szivárvány főszerkesztője vette át. "A Napsugár 68, a Szivárvány 45 éve biztosít hónapról hónapra új verseket, meséket, ismeretterjesztő tartalmakat az Erdélyben és szerte a világon magyarul olvasó gyerekeknek. Jelenleg több, mint 12.0000 kis olvasója van. Havi rendszerességgel jut el Románia 18 megyéjének 560 településére, több ezer iskolába, 8000 általános iskolás kisdiák kezébe. Erdélyben ez az oktatói-nevelői munka igényes, megbízható segédeszköze. Olvasóvá nevel, ezzel ízlést nevel, a gyerekek anyanyelvi kompetenciájának, magyarságismeretének, általános műveltségének, környezettudatosságának fejlesztését vállalja magára."

Az ünnepi eseményen az író fia, Nagy Elek köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy az alapítvány létrejöttével egy régi családi álom vált valóra: „lehetőség nyílt arra, hogy az alapítványon keresztül a magyar, különösen a határon túli magyar kultúrát – mindenekelőtt az irodalmat – támogassuk”.

A gála különleges pillanataként Lukács Sándor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja olvasott fel egy derűs történetet Méhes György Micsoda társaság című regényéből, felidézve az író humorát és egyedi világát. Az est a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen mesterszakon végzett Kovács Villő hegedűművész és Ungár Cecília zongoraművész közös előadásával zárult.

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány három rangos irodalmi díjjal ismeri el a magyar nyelvű irodalom kiemelkedő alkotóit és műhelyeit.

Miután 2002-ben Méhes Györgyöt (polgári nevén Nagy Eleket) Kossuth-díjjal tüntették ki, a legmagasabb állami kitüntetéssel járó összeget díjalapként az erdélyi magyar irodalom rangos műveinek jutalmazására, valamint tehetségkutatásra ajánlotta föl. A díjakat az író gyermekei - az író halálát követően, mint örökösök - kezelték. A kitüntetettek kilétét 2022-ig a jogörökösök döntötték el, az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) vezetőségének ajánlása alapján. 2022-ig évente két kategóriában osztottak díjat. A 3000 euróval járó Méhes György-díjjal, ami egyúttal az E-MIL Irodalmi Nagydíja is volt, az erdélyi magyar irodalomért tett szolgálatot és/vagy kiemelkedő szépirodalmi alkotást, illetve életművet, az 1000 eurós Méhes György-debütdíjjal pedig rendszerint a legtehetségesebbnek ítélt elsőkötetes alkotót jutalmazták.

A díjazottak kilétét 2023-tól az örökösök által 2022-ben létrehozott Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma dönti el a Magyar Írószövetséggel, valamint az Erdélyi Magyar Írók Ligájával való konzultációt követően. A kuratórium egyúttal létrehozott egy új, 5.000 euró értékű életműdíjat is, mint az alapítvány legrangosabb elismerését, amelyet évente egy Kárpát-medencei magyar szerzőnek ítélnek oda, életművének méltó elismeréseként. A kuratórium jelenlegi tagjai: Nagy Levente elnök (az író unokája), Sárkány-Nagy Erzsébet (az író leánya), Erős Kinga (a Magyar Írószövetség elnöke), Nagy Koppány Zsolt (író), Gál Attila (az Erdélyi Híradó kiadó szerkesztője), valamint a nemrégen bekövetkezett haláláig Láng Gusztáv, irodalomtörténész.

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány által adományozott irodalmi díjak:

  • Kárpát-medencei irodalmi életműdíj – évente egy magyar nyelven alkotó író vagy költő vehet át életműve elismeréseként és nettó 5 000 eurós elismeréssel jár.
  • Erdélyi irodalmi díj – az erdélyi irodalom kiemelkedő alkotóit vagy jelentős irodalmi teljesítményét jutalmazza és nettó 3 000 eurós elismeréssel jár.
  • Erdélyi irodalmi debütdíj – általában a legtehetségesebbnek ítélt első kötetes szerzőnek, kivételes esetben pedig egy irodalmi egyesületnek, szerkesztőségnek a jövő irodalmárjainak nevelésében tanúsított munkásságuk elismeréseként ítélnek oda és nettó 1 000 eurós elismeréssel jár.

Amint arról nemrég beszámoltunk, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy elindítja az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó programját. Ennek érdekében a kuratórium felkért egy történészekből álló csoportot a program kidolgozására. Mint írták,

a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány tavaly július 12-én közzétett közleményében elkötelezte magát, hogy az alapítvány névadóját, Méhes Györgyöt ért „sajtótámadások” következtében felkér egy történészt, hogy tudományos alapossággal,

minden körülményt és tényezőt figyelembe véve vizsgálja meg a dokumentumokat, készítsen egy átfogó és mélyreható tanulmányt az életút ezen szakaszáról.

korábban írtuk

„Olvassunk Méhes Györgyöt, de ne legyenek róla elnevezett díjak” – Balázs Imre József irodalomtörténész az író ügynökmúltjáról
„Olvassunk Méhes Györgyöt, de ne legyenek róla elnevezett díjak” – Balázs Imre József irodalomtörténész az író ügynökmúltjáról

Nem befolyásolja a kollaboráns múlt felszínre kerülése Méhes György esetében az író által betöltött irodalomtörténeti helyet Balázs Imre József irodalomtörténész szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 15., vasárnap

Erdélyi városokban lép fel hamarosan a Magyar Állami Népi Együttes

A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.

Erdélyi városokban lép fel hamarosan a Magyar Állami Népi Együttes
2025. június 14., szombat

Múzeumok Éjszakája: gazdag programmal várják Sepsiszentgyörgyön a közönséget

Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.

Múzeumok Éjszakája: gazdag programmal várják Sepsiszentgyörgyön a közönséget
2025. június 11., szerda

Sikeresnek bizonyult a Harag György Emlékhét, folytatását is tervezi a kolozsvári színház

Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.

Sikeresnek bizonyult a Harag György Emlékhét, folytatását is tervezi a kolozsvári színház
2025. június 09., hétfő

Új magyar filmek a TIFF-en

Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.

Új magyar filmek a TIFF-en
Új magyar filmek a TIFF-en
2025. június 09., hétfő

Új magyar filmek a TIFF-en

2025. június 09., hétfő

A kora nyári kánikula ellenére is népszerű volt a Jazz in the Park

Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.

A kora nyári kánikula ellenére is népszerű volt a Jazz in the Park
2025. június 08., vasárnap

„Nem volt hiábavaló az a tengernyi óra, amelyet az anyanyelvem ápolására szenteltem” – Rus Lilla a Tüzes Bálint-díjról

Helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is tanult az anyanyelvi versenyeken Rus Lilla, aki nemrég kimagasló eredményei elismeréseként Tüzes Bálint-díjat kapott.

„Nem volt hiábavaló az a tengernyi óra, amelyet az anyanyelvem ápolására szenteltem” – Rus Lilla a Tüzes Bálint-díjról
2025. június 07., szombat

Elindult a Déryné Program Határtalan alprogramja Erdélyben

A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.

Elindult a Déryné Program Határtalan alprogramja Erdélyben
2025. június 06., péntek

Magyar napok Máramarosszigeten: közösségépítés a helyi szórványmagyarság életében

A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.

Magyar napok Máramarosszigeten: közösségépítés a helyi szórványmagyarság életében
2025. június 04., szerda

Mozifilm készül Móricz Zsigmond Úri muri című regényéből, elkezdődött a forgatás

Megkezdődtek az Úri muri, megazisten! című új magyar mozifilm forgatási munkálatai a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójának kültéri díszletében.

Mozifilm készül Móricz Zsigmond Úri muri című regényéből, elkezdődött a forgatás
2025. június 03., kedd

Jókai-emléknapokat tartanak Háromszéken

Több háromszéki településen megemlékeznek a 200 éve született Jókai Mórról, az egyik legjelentősebb magyar prózaíróról, aki a székelyföldi térség egyik településének, Illyefalvának az országgyűlési képviselője volt.

Jókai-emléknapokat tartanak Háromszéken