A díjazottak: Karácsonyi Zsolt költő, író, műfordító, a a Napsugár és a Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerkesztősége nevében László Noémi főszerkesztő, L. Simon László író
Fotó: Méhes György – Nagy Elek Alapítvány
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
2025. május 15., 11:022025. május 15., 11:02
Amint a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány közleményében szerepel, az elmúlt két évtizedben az örökösök – az Erdélyi Magyar Írók Ligájával együttműködésben – több mint 40 erdélyi írónak és költőnek adományoztak Méhes György-díjat és debütdíjat.
immár a Magyar Írószövetség bevonásával Kárpát-medencei életműdíjat is adományoz. Május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum adott otthont a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjátadó gálájának, amely az irodalmi élet egyik rangos ünnepévé vált. A gálán három kategóriában – életműdíj, erdélyi díj és debütdíj – tüntették ki a magyar nyelvű irodalom kiemelkedő alkotóit. Az eseményen a kulturális élet számos meghatározó szereplője – intézményvezetők, kiadók, szerkesztőségek képviselői, elismert irodalmárok és közéleti személyiségek – is jelen volt, hogy együtt tisztelegjenek a magyar irodalom értékteremtő műhelyei és kiválóságai előtt.
A díjazottakat a Magyar Írószövetség és az Erdélyi Magyar Írók Ligája ajánlása alapján az Alapítvány kuratóriuma választja ki.
Az idei díjazottak:
Az ünnepi eseményen az író fia, Nagy Elek köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy az alapítvány létrejöttével egy régi családi álom vált valóra: „lehetőség nyílt arra, hogy az alapítványon keresztül a magyar, különösen a határon túli magyar kultúrát – mindenekelőtt az irodalmat – támogassuk”.
A gála különleges pillanataként Lukács Sándor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja olvasott fel egy derűs történetet Méhes György Micsoda társaság című regényéből, felidézve az író humorát és egyedi világát. Az est a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen mesterszakon végzett Kovács Villő hegedűművész és Ungár Cecília zongoraművész közös előadásával zárult.
Miután 2002-ben Méhes Györgyöt (polgári nevén Nagy Eleket) Kossuth-díjjal tüntették ki, a legmagasabb állami kitüntetéssel járó összeget díjalapként az erdélyi magyar irodalom rangos műveinek jutalmazására, valamint tehetségkutatásra ajánlotta föl. A díjakat az író gyermekei - az író halálát követően, mint örökösök - kezelték. A kitüntetettek kilétét 2022-ig a jogörökösök döntötték el, az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) vezetőségének ajánlása alapján. 2022-ig évente két kategóriában osztottak díjat. A 3000 euróval járó Méhes György-díjjal, ami egyúttal az E-MIL Irodalmi Nagydíja is volt, az erdélyi magyar irodalomért tett szolgálatot és/vagy kiemelkedő szépirodalmi alkotást, illetve életművet, az 1000 eurós Méhes György-debütdíjjal pedig rendszerint a legtehetségesebbnek ítélt elsőkötetes alkotót jutalmazták.
A díjazottak kilétét 2023-tól az örökösök által 2022-ben létrehozott Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma dönti el a Magyar Írószövetséggel, valamint az Erdélyi Magyar Írók Ligájával való konzultációt követően. A kuratórium egyúttal létrehozott egy új, 5.000 euró értékű életműdíjat is, mint az alapítvány legrangosabb elismerését, amelyet évente egy Kárpát-medencei magyar szerzőnek ítélnek oda, életművének méltó elismeréseként. A kuratórium jelenlegi tagjai: Nagy Levente elnök (az író unokája), Sárkány-Nagy Erzsébet (az író leánya), Erős Kinga (a Magyar Írószövetség elnöke), Nagy Koppány Zsolt (író), Gál Attila (az Erdélyi Híradó kiadó szerkesztője), valamint a nemrégen bekövetkezett haláláig Láng Gusztáv, irodalomtörténész.
Amint arról nemrég beszámoltunk, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy elindítja az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó programját. Ennek érdekében a kuratórium felkért egy történészekből álló csoportot a program kidolgozására. Mint írták,
minden körülményt és tényezőt figyelembe véve vizsgálja meg a dokumentumokat, készítsen egy átfogó és mélyreható tanulmányt az életút ezen szakaszáról.
Nem befolyásolja a kollaboráns múlt felszínre kerülése Méhes György esetében az író által betöltött irodalomtörténeti helyet Balázs Imre József irodalomtörténész szerint.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
Helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is tanult az anyanyelvi versenyeken Rus Lilla, aki nemrég kimagasló eredményei elismeréseként Tüzes Bálint-díjat kapott.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
Megkezdődtek az Úri muri, megazisten! című új magyar mozifilm forgatási munkálatai a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójának kültéri díszletében.
Több háromszéki településen megemlékeznek a 200 éve született Jókai Mórról, az egyik legjelentősebb magyar prózaíróról, aki a székelyföldi térség egyik településének, Illyefalvának az országgyűlési képviselője volt.
szóljon hozzá!