Fotó: A szerző felvétele
2008. december 16., 10:122008. december 16., 10:12
A vásárhelyi középkori várban 2000-től kezdődően minden évben megrendezik a Bolyai Alkotótábort, amelyhez a most felavatott művek is kötődnek: Benedek József szobra a második táborban, Gheorghe Mureşan alkotása pedig a 2002-ben készült. „Minden város keresi saját identitását” – jelentette ki a szoboravató ünnepségen Csegzi Sándor alpolgármester, az Erdélyi Magyar Tudományos Társaság Maros megyei fiókszervezetének elnöke, aki szerint identitáserősítő szerep jut a nagy matematikus emlékére emelt műalkotásoknak is.
Nagy Miklós Kund műkritikus, újságíró szerint Marosvásárhely akkor fog közelebb kerülni a nyugati nagyvárosok atmoszférájához, „ha nemcsak történelmi személyiségekről helyezünk ki szobrokat, hanem a modern művészeti irányzatokat képviselő alkotások is megjelennek a tereken, ezért kell a Bolyai Alkotótábor köztérre illő műveinek kikerülniük a város különböző pontjaira”.
„A szobrok azt szimbolizálják, miként fonódik egybe a tudomány, a művészet és a hagyományápolás” – vélekedett Weszely Tibor matematika professzor, Bolyai-kutató, aki szerint Európában kevés matematikai jellegű emlékmű létezik, a Bolyaiaknak azonban számos mű emléket állít . „Az egyik legérdekesebb a pszeudoszférát idéző emlékmű, amelyet hat éve a Bolyai utcában állítottunk. Bolyai Farkas mellszobrát idén novemberben avatták fel Bólyán, és nemrég napvilágot látott Kozma Béla, a Bolyai Farkas Líceum egykori igazgatója a két Bolyai a magyar irodalomban témát feldolgozó csodálatos könyve is” – mondta el a matematika professzor.
„A szobrom borszéki travertinből készült – ez az anyag majdnem márványkeménységű. A mű a felfelé törekvést szimbolizálja, a függőleges oszlopok kapcsolódnak Bolyai János paralelláihoz: a szobor két figurája egymás körül tekergőzik, és valahol a végtelenben találkoznak” – mutatta be művét Benedek József szobrászművész. Gheorghe Mureşan marosvásárhelyi alkotó más koncepció szerint dolgozott. „Egy hatalmas karosszéket faragtam a travertintömbből. Közel tizenöt éve foglalkoztat a karosszéktéma, amely a központot szimbolizálja, amihez mindent viszonyítunk. Amikor a Bolyai-témakört kellett képzőművészeti eszközökkel megjelenítenem, rájöttem, hogy egy ilyen kemény, masszív, monumentális alakzattal a mértantudós előtt is tiszteleghetek, hiszen lényegében a Teremtő is mértantudós, ugyanis a mindenség egy hallatlan precizitással megalkotott mértani alakzat” – mesélte a művész.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.