Fotó: MTI
2008. november 17., 16:062008. november 17., 16:06
Gyurkovics Tibor 1931-ben született Budapesten. Piarista gimnáziumban érettségizett, polgári származása miatt nem vették fel sem az orvosi, sem a jogi egyetemre, sem a színművészeti főiskolára. Végül a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolára jutott be, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán pszichológia szakon szerzett oklevelet. 1956-ban egy forradalmi bizottság elnöke volt, majd hosszú időn keresztül az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben dolgozott pszichológusként. Az ottani élmények komoly hatással voltak pályájára, az átélt tapasztalatok számos versében és regényében visszaköszönnek. Később a Pest Megyei Bíróság igazságügyi szakértője, a veszprémi Petőfi Színház dramaturgja.
1991-1995 között a Magyar Írókamara társelnöke, 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, 1995-től a Magyar Írók Egyesületének elnöke, majd tiszteletbeli elnöke lett.
Verseket tizenöt éves kora óta írt, mesterei és példaképei Weöres Sándor és Pilinszky János. Első verseskönyve 1961-ben jelent meg, amit még negyvennyolc kötet követett, és több regényt, elbeszélést, lírai esszét, színművet, publicisztikát, gyermekverseket írt. Sokan a Duna Televízióból, Mészöly Dezső Lyukasóra című műsorából ismerik, amelynek 1991-től volt folyamatos szereplője.
Gyurkovics Tibor számos rangos irodalmi díj kitüntetettje volt: 1982-ben József Attila-díjat kapott, 1994-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, 1997-ben elnyerte a Magyar Örökség Díjat, 2001-ben a Magyar Művészetért Díjat. n Hírösszefoglaló
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.