Fotó: A szerző felvétele
2008. október 21., 00:002008. október 21., 00:00
A hazai film történetével foglalkozók és a valamikori nagyváradi munkatársak emlékezetéből egyformán kikopott Zenobiu Domide neve. Pedig az amatőr rendező az 1960-as évektől kezdődően egymaga közel négyszáz animációs és dokumentumfilmet készített a Dacia Felix Cineclubban. Az amatőr filmeseket tömörítő klub a megyeszékhelyi Szakszervezetek Művelődési Házában működött, itt hódolhattak szenvedélyüknek a hetedik művészet amatőr szerelmesei – az egykori állami filmvállalatnál ugyanis keveseknek sikerült munkába állni. A Cineclubok a 60-as, 70-es években jelentek meg az ország több városában. Bár az itt készült anyagok jelentős hányadát propagandisztikus mezőgazdasági vagy gyárriportok jelentették, a mozgókép megszállottai megtalálták a módját, hogy – sokszor a drága nyersanyag resztlijére dolgozva – érdekes és mára dokumentumértékűvé vált kisfilmeket forgassanak.
8 és 16 mm-es emléksávok
Mondhatni, a véletlennek köszönhetően, egy tévés szakemberek körében zajló beszélgetés során szerzett tudomást a valamikori nagyváradi mikroanimációs stúdió létezéséről Balázs Zoltán, a kortárs művészetekkel és hangsúlyosan az animációkkal foglalkozó Metrion Egyesület elnöke. Több hónapig kutatták az egykori Cineclub nyomait és alkotóit, végül Tóth István, a Tavirózsa Fotóklub elnöke említette meg Zenobiu Domide nevét. Így keresték fel szeptember elején az alkotó Értarcsán élő lányát, ahol a rendező emlékét őrző díjak, emléklapok mellett kincsre bukkantak: egy bőröndben – négy vaskos, dokumentumokkal teli dosszié mellett – nyolcvan film lapult. A nyersanyag ingyen került a Metrion Egyesület tulajdonába, a család örült, hogy nem merül feledésbe az édesapa munkája – tudtuk meg Balázs Zoltántól.
A MAFF bemutatja a filmeket
A filmeket Radu Igazság rendező vette leltárba, majd magával vitte a tekercseket Bukarestbe, hogy digitalizálják azokat. A talált kincset ugyanis az október 24-én kezdődő Metrion Animációs Filmfesztiválon (MAFF) a közönségnek is be akarják mutatni, akárcsak Zenobiu Domide karikatúráit, melyeket szintén megtaláltak az iratok között. Az alkotó nem jelölte meg dátummal mindegyik filmjét, ami bizonyos, hogy egy 1963-ban készült rövidfilm a legrégebbi, a bőröndben lapuló utolsó tekercs 1983-as, az animációk legtöbbje pedig 1969 után készült. Magáról Zenobiu Domidéről egy keltezés nélküli román nyelvű újságcikkből derül ki pár részlet. Eszerint 1917-ben született Máramarosszigeten, Váradon szerzett műszaki képzettséget, és egymaga 375 animációs és dokumentumfilmet készített pályafutása alatt.
Bár ehhez több időre lesz szükség, tervezik a stúdió teljes történetének összeállítását és feldolgozását – magyarázta Balázs Zoltán, aki szerint most arra koncentrálnak, hogy a közönség megismerhesse az alkotásokat.
F. N. L.
Indul a Metrion Animációs Filmfesztivál
Október 24-én rajtol és 28-án az animáció világnapján zárul Nagyváradon a Nemzetközi Metrion Animációs Filmfesztivál (MAFF). A vetítések a Posticum Ifjúsági Központban és a Szabadság moziban zajlanak, ahol több alkotás mellett egész estés animációs filmeket is nézhet majd a közönség. A fesztivál az animáció műfaja mellett Émile Cohl előtt is tiszteleg, akinek Fantasmagorie című animációs filmjét száz éve, 1908-ban mutatták be Párizsban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.