Fotó: Krónika
2007. február 22., 00:002007. február 22., 00:00
A lassú és a frisscsárdásnál a teremben tartózkodótöbbi gyermek a nézőtéren, a színpad előttperdült táncra, őket csak a farsangi jelenet – alóvásár és Illés szekerénekbevontatása – zavarta meg a spontán „előadásban”.A Csillagocska Alapítvány által működtetettnéptánccsoport egy éve szervezett előszörtéltemető előadást ugyanezen a színpadon, ahatalmas sikeren felbuzdulva vállalkoztak az idei bemutatóra.A felcsíki táncokra azért esett a választásuk,mert a váradi táncosok többször jártakazon a vidéken, megszerették az ottani pörgős,vidám táncokat. Ezek zömét SándorCsabától tanulták, a színpadraalkalmazásban Dimény Levente színművészsegített. A talpalávalót az előadásonKicsi és társai húzták, a táncházbanpedig a Csillagocska zenekar muzsikált.
Az alapítvány anagyvárad-réti templom alagsorában kilenc évvelezelőtt gyermektáncház beindításávalkezdte a munkát. Míg kezdetben elég kevésérdeklődő akadt, most már több mint kétszázanlátogatják a táncházaikat. A rendszeresentáncolni járó gyerekekből, fiatalokbólverbuválódott hat évvel ezelőtt a tánccsoportis, később pedig beindították be azutánpótláscsoportokat. A Csillagocska névalatt jelenleg négy tánccsoport működik, ezekbenösszesen 110-en táncolnak – nyilatkozta lapunknakBenedek Árpád, aki a csoport vezetésénkívül táncoktatással is foglalkozik. Mintelmondta, az alapítvány ma két néptáncoktatótfoglalkoztat főállásban, de szükség eseténmás szakembereket is bevonnak a munkába. Az élőzenéről most már maguk gondoskodnak: zenekartalapítottak, heti rendszerességgel ők biztosítjákaz élő zenét a táncházaikban, afellépéseken. A helyszínt a nagyvárad-rétireformátus egyházközség biztosítja,egyedüli gondot az jelenti, hogy kezdik „kinőni” a templomalagsorában található termet.
„Ez a vidék a legkorábbanpolgárosodottak közé tartozik, már elégrégóta nem lehet itt élő néphagyományrólbeszélni. A Csillagocska Alapítvány célja,hogy megkedveltesse a gyerekekkel a népi kultúrát”– nyilatkozta lapunknak Miklós János, a NagyváradNépi Együttes tagja. Mindehhez fontos, hogy a gyermekekmár óvodáskorban ismerkedjenek a népigyermekjátékokkal, mondókákkal, ez jóalapot jelentene később a néptáncelsajátításához.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.