A marosvásárhelyi születésű, Mosonmagyaróváron élő Kerekes István nyerte fotójával a pályázat fődíját
Fotó: Kerekes István/Brassaï sajtófotó-pályázat/culture.hu
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) által meghirdetett Brassaï sajtófotó-pályázatára beküldött alkotások legjobbjaiból nyílik kiállítás szerdán a bukaresti Magyar Kulturális Intézetben, amely immár sorozatban harmadik alkalommal mutatja be a pályázat legjobb alkotásait.
2021. május 04., 09:532021. május 04., 09:53
2021. május 04., 09:562021. május 04., 09:56
A pályázat névadója, Brassaï, eredeti nevén Halász Gyula (Brassó, 1899. szeptember 9. – Èze, Alpes-Maritimes, Franciaország, 1984. július 8.) a 20. század egyik nagy sikerű fotóművésze volt, aki képzőművészként és íróként is sikeres volt. Cikkeit, beszámolóit a Brassói Lapok, a Napkelet, a Keleti Újság és a Periszkóp olvasói élvezhették, regényt írt, verseket illusztrált, Picassóval együtt szobrokat állított ki, filmjét a cannes-i fesztiválon díjazták, Beszélgetések Picassóval című könyve francia nyelven 12 kiadást ért meg. Az ötödik Brassaï sajtófotó-pályázaton 2019-ben készült sajtófotókkal jelentkezhettek a romániai és külhoni magyar fotóriporterek, újságírók, valamint Romániában készült vagy a külhoni magyarok életével foglalkozó képekkel a magyarországi vagy a világban másutt élő magyar fotósok.
A szociofotó, valamint a fotóriport kategória győztese Sánta István Csaba sepsiszentgyörgyi származású, Olaszországban élő fotóművész. Az eseményfotó és sportfotó kategória díjazottja a vajdasági Ótos András, a Magyar Szó fotóriportere. A Holnap Kulturális Egyesület három különdíjasa közül kettő a Háromszék munkatársa, Albert Levente fotóriporter és Szekeres Attila szerkesztő, a harmadik a vajdasági Martinek Imre. A bukaresti megnyitót szerdán 19 órakor tartják lesz a hatályos járványügyi szabályok betartásával, illetve online, az intézet Facebook-oldalán. A kiállítást Forró László, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének területi elnöke nyitja meg. A tárlat május 18-ig tekinthető meg.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!