Beszélgetés Pákh Imre mûgyûjtõvel, számos Munkácsy-kép tulajdonosával

A jövõ évben Erdélybe is eljut a nagy sikerû Munkácsy-képek Amerikából címû vándortárlat, a kiállítás májustól júliusig Csíkszeredában, a Csíki Székely Múzeumban kap helyet. A festmények nagy részét Pákh Imre, Amerikában élõ magyar üzletember magánygyûjteményének Munkácsy-kollekciója teszi ki. Pákh Imrét mûgyûjtõ szenvedélyérõl, a tárlat további sorsáról kérdeztük.

Gazda Árpád

2006. november 09., 00:002006. november 09., 00:00

„Én is Munkácson születtem”


– Mióta gyûjt festményeket, illetve mikor kezdett behatóan foglalkozni Munkácsy mûvészetével?
– A Szentpéterváron töltött egyetemi éveim alatt ismertem meg az orosz ikonfestészetet, ekkor kezdtem el régi orosz ikonokat gyûjteni. Munkácsy Mihály festményeivel a nyolcvanas évek végétõl foglalkozom. Az orosz ikonok után elõbb 16–18. századi olasz és holland festõk alkotásai, majd a 19. századi orosz képek kezdtek érdekelni. Így jutottam el a 19. századi magyar mûvészethez, ide tartozik Munkácsy mûvészete is. Õ azért is foglalkoztat, mert én is Munkácson születtem, otthon pedig volt egy Munkácsy-festményünk, amely nagyon a szívemhez nõtt. Véleményem szerint õ a legnagyobb magyar festõ, és szerencsés helyzetben vagyok, amiért megengedhettem magamnak, hogy néhány remek képet megvásároljak. De ma már inkább a 20. századi magyar mûvészet izgat: most az ebbõl a korból származó munkákat gyûjtöm aktívan.
– Hány Munkácsy-festmény található a gyûjteményében?
– Ez a szám állandóan változik. Mindig hozzávásárolok valamit, jelenleg körülbelül harmincöt alkotás van a tulajdonomban.
– Munkácsy-kollekcióját eddig több mint hétszázezren tekinthették meg az elmúlt két évben Magyarországon. Meglepte a hatalmas érdeklõdés?
– Mindenkit meglepett, ilyen rekordlátogatottságot eddig egyetlen kiállítás sem élvezett. Fõleg a fõvárosi kiállítás iránti érdeklõdés múlta felül az elvárásaimat, hiszen köztudott, hogy Budapesten világszerte ismert nagy mûvészek munkái is rendszeresen szerepelnek. Senki sem gondolta volna, hogy ilyen nagy „durranás” lesz a Munkácsy-kiállítás, és ezért is vittük tovább országszerte, mert van rá igény.
– Most Erdély következik, ahol szintén nagy érdeklõdéssel várják Munkácsy remekeit. Miért éppen Csíkszeredát választották az erdélyi városok közül?
– Többen felkerestek Erdélybõl, így Aradról is. Ez a város közel van Békéscsabához, a vándorkiállítás egyik korábbi helyszínéhez, ahová sokan átjártak Romániából. Azt válaszoltam, hogy ezzel nincs különösebb gond, szívesen kölcsönadom a képeimet, ha megfelelõ körülményeket biztosítanak. Ekkor jelentkezett Szemenkár Mátyásnál, a kollekció és a kiállítás magyarországi jogtulajdonosánál Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, aki az intézmény és Csíkszereda önkormányzata nevében kért fel bennünket. Egy szempillantás alatt döntöttük el, hogy itt is bemutatjuk a híres festményeket. Számomra nagyon fontos volt a polgármesteri hivatal hozzáállása, hiszen hiába adom oda ingyen a festményeimet, ha nincsenek meg a feltételek. Egy ilyen kiállítás komoly kiadásokkal jár: a biztosítást ki kell fizetni, továbbá rengeteg pénzbe kerül a szállítás is, és a kötelezõ védelmi rendszer biztosítása. Mindezt egy múzeum nem engedheti meg magának, ez így van Magyarországon is. Más kérdés, hogy a bevételbõl könnyen lehet majd fedezni a költségeket, de ha az önkormányzat nem segít, akkor nincs kiállítás. Remélem, hogy az erdélyi tárlaton sikerül kiállítani az országban található aradi, bukaresti, marosvásárhelyi és kolozsvári Munkácsy-képeket is.
– Más határon túli településen is bemutatják a kollekciót?
– Egyelõre abban állapodtunk meg, hogy Csíkszeredából Munkácsra visszük a képeket, a Munkácsy-várba. Szívesen bemutatnám még Kassán is, amennyiben meghívnak, és megfelelõ körülményeket biztosítanak.
– Belátható idõn belül a képeket visszaszállítják Amerikába. Ezután lesz-e még lehetõsége a magyar közönségnek megtekinteni ezt a tárlatot?
– A kiállítás-sorozat valamikor 2008-ban ér véget, nem tudni pontosan, mikor, mert folyamatosan jelentkeznek más városok is. Addig tartom itt a festményeket, amíg jelentkezõk vannak, aztán hazamennek a képek. „Haza”, Amerikába. Mindenesetre nem hiszem, hogy a kiállítás azután még visszajöhetne Magyarországra, legalábbis belátható idõn belül nem.
– Mit vár az erdélyi kiállítástól?
– Nézze, én üzletember vagyok, nálam a számok beszélnek. Jó lenne, ha legalább százezren megtekintenék. Bár ez nagy szám: még Debrecenben is „csak” 80–85 ezer látogatója volt a vándorkiállításnak. Ha itt akár csak megközelítjük ezt a számot, nagy teljesítmény lesz.
– Hogyan sikerült ezeket a képeket összegyûjtenie, megvásárolnia?
– Mivel általában a múzeumok nem adnak el tulajdonukban lévõ festményeket, elsõsorban árveréseken és egyéni gyûjtõktõl vásároltam. Ahogyan Munkácsy Mihály egyre népszerûbb világszerte, úgy egyre drágábbak a képei is. Ha valaki egyszer csak rádöbben arra, hogy egy 50 millió forintos kép lóg a falán, ekkora összegért szívesen megválik tõle. Amikor még csak 500 ezer forintot adtak volna érte, akkor inkább a falon hagyta. Szóval beindult egy folyamat, és egyre több Munkácsy-kép jelenik meg a piacon, mivel most már „érdemes” megválni egy képtõl. Van egy rendkívül értékes, kedvenc képem, ami itt is ki lesz állítva, Az apa születésnapja. Érdekes története van: New Yorkban licitált az ügyvédem erre a képre, és nem vásároltuk meg, mivel egy dúsgazdag amerikai felverte az árát, és õ vitte haza. Ilyenkor megbélyegzõdik ezeknek a képeknek a sorsa, eltûnnek. Ma egy dúsgazdag ember nem azért veszi meg ezeket a festményeket, hogy két év múlva eladja. Mit ad Isten, ez a dúsgazdag ember tönkrement, leszegényedett, és meg kellett válnia a képektõl, így sikerült hozzájutnom ehhez a festményhez. Ilyen szerencsés történetet azonban nem sokat mesélhetnék.
– Munkácsyn kívül még milyen más magyar festõk képeit gyûjti?
– A magángyûjteményemben több mint száz kép van. A Munkácsy-kollekció a gyûjteményem egyharmadát képezi. A 19. századból több mint egy tucat festõtõl õrzök képet, ezek közül a legértékesebbek Markó Károly és Benczúr Gyula festményei. A 20. századi festõk közül például Kmetty János, Scheiber Hugó, Czigány Dezsõ és Szõnyi István csodálatos alkotásai közül van néhány a birtokomban.
• Péter Szabolcs

-----------

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás