2009. január 12., 22:452009. január 12., 22:45
A Főtér ötödik alkalommal meghirdetett játékában tizenhét településre lehetett szavazni. A nézők e-mailben, levélben és a műsor honlapján is voksolhattak a 2008-ban bemutatott városokra. Békéscsaba, Mezőkövesd, Miskolc, Szerencs, Csongrád, Szentes, Szolnok, Oroszlány, Balassagyarmat, Cegléd, Kaposvár, Tolna, Dunaföldvár, Szombathely, Sárvár, Pápa és Keszthely közül végül Somogy megye székhelye gyűjtötte be a legtöbb nézői szavazatot a december elején meghirdetett, három hétig tartó játékban. A tizenhét városra kevés híján negyvenezer szavazat érkezett, a nyertes 12 774 szavazattal Kaposvár, a játék második és harmadik helyezettje pedig Mezőkövesd és Csongrád lett. A voksolásnál nem feltétlenül a jelölt városok lélekszáma volt a döntő, hiszen a versenyzőkre nem csak a helyi lakosok szavaztak. „Ha az a mindennapi munkaöröm, amellyel a Főtér adásait forgatjuk, egy kicsit átszivárog a képernyőn, akkor a nézők is érezhetnek valamit abból, hogy miért szeretjük ezt a sorozatot” – mondta Nagy György, a műsor felelős szerkesztője. A játékot 2004-ben hirdették meg először, eddig Kőszeg, Veszprém, Szarvas és Sárospatak nyerte el a fődíjat.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.