A Hegedűs a háztetőn című musical, amelyet nagy sikerrel mutattak be tavaly, ismét látható a kolozsvári színpadon
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
A tavaly épp csak bemutatott, de a járvány miatt eddig nem játszott Hegedűs a háztetőn című musicalt, valamint a frissen színpadra állított Állatfarmot is láthatja a kolozsvári magyar színház közönsége. A kincses városbeli magyar opera a 10 éve bemutatott, most felújított, Bajazzók című előadását tűzte műsorára.
2021. május 27., 09:332021. május 27., 09:33
Gőzerővel beindult a kulturális élet a kincses városban: a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a magyar opera is számos előadást tűzött műsorára, nagytermi előadásokkal várja közönségét. Az opera ma 19 órától mutatja be Ruggero Leoncavallo Bajazzók című operáját, a színház a hétvégén tartotta Állatfarm című, Puskás Zoltán rendezte előadásának bemutatóját, a napokban pedig a Hegedűs a háztetőn című világhírű musicalt láthatja-hallhatja a közönség.
A Béres László által rendezett előadást közvetlenül a pandémia kitörése előtt, tavaly február végén mutatta be a társulat, és azóta csak most, május 30-án láthatja újból a nagyérdemű.
A magával ragadó, sodró erejű musical színreviteléről Béres László rendező a bemutatót követően a Krónikának nyilatkozva elmondta, az érezhető siker titka egyrészt a remek kolozsvári társulat, másrészt adott a csodálatos zenéjű musical, a jól bevált dramaturgia, a frappáns szöveg, és nem utolsósorban a Reb Tevjét alakító fantasztikus főszereplő, Bogdán Zsolt. „Hiszen ha nincsen Tevjénk, akkor nem érdemes Hegedűs a háztetőnt rendezni” – mondta Béres László.
Arra is kitért, szerinte a jó darabok ismérve – gondoljunk Shakespeare vagy Csehov darabjaira – az, hogy örök érvényűek.
A zsidó közösség, a zsidó kultúra rituáléin keresztül bármikor magára ismerhet. Hiszen ezek a kérdések úgy egyediek, hogy közben általánosak” – fogalmazott a rendező.
A Hegedűs a háztetőn története egy zsidó család külső kényszerek és belső vágyak által irányított életéről szól egy viharos történelmi időben.
A május 30-ai nagytermi előadással kezdődően a társulat új, fiatal tagjai: Mótel Kamzolj szerepében Kiss Tamás, Bjelke szerepében pedig Román Eszter látható. A Béres László rendezésében készült előadás június 2-án, 11-én és 18-án is megtekinthető a színház nagytermében; az előadások este 7 órától kezdődnek.
George Orwell regényét Lénárd Róbert alkalmazta színpadra, a zenét Erős Ervin és Klemm Dávid jegyzi. George Orwell 1945-ben megjelent szatirikus kisregénye, az Állatfarm tulajdonképpen a sztálini Szovjetunió allegóriája és kritikája, tágabb értelemben viszont azt a gondolatot járja körül, hogy egy eredetileg szép és nemes elképzelés hogyan válik totális diktatúrává. Az előadás június 4-én, 20-án és 25-én este 7 órától van műsoron a színház nagytermében.
A magyar opera társulata Ruggero Leoncavallo Bajazzók című operájával várja a közönséget. A társulat előadásában ez a produkció 10 évvel ezelőtt, május 11-én került bemutatásra. „Az elmúlt évtizedben számos kiváló és sikeres debütnek lehettünk tanúi. Előadóművészeink sajátos személyiségjegyei, karaktere mindig organikusan beépül az előadásba, ezáltal folyamatosan megújítva azt. Rendezői koncepcióm egyik alapja is lehetne ez, hiszen egy előadás akkor tud hosszú életű lenni, ha képes adaptálódni az adott helyzethez” – idézi az opera közleménye Szabó Emesét.
A rendező arra is rámutat, az idei felújításban érezhetőek a világjárvány okozta korlátozások, de ez semmiképpen sem ront, csupán alakít a megközelítésen. A megszorítások miatt most az előadás félszcenikus változata kerül bemutatásra, amelyben a zenekar is a színpadon van. Az eddig megszokott, színfalakkal behatárolt térben élesen elkülönültek a nézőtér-néző és előadó-színpad párosai. Jelen esetben a nézőtéren a fizikai távolságtartás szabályai érvényesek, de az előadó-mű-néző hármasa közelebb kerül egymáshoz.
– nyilatkozta Szabó Emese. A Bajazzók főszerepében a nemzetközileg elismert Marius Vlad Budoiu magánénekes lép fel. Nedda szerepében Egyed Apollóniát, Toniot szerepében Sándor Árpádot, Bepp szerepében Bardon Tonyt láthatja-hallhatja a közönség, Silvióként Sándor Csaba debütál.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!