Jelenet a nyertes filmből
Fotó: Képernyőmentés a film előzeteséből
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját – közölték vasárnap a szervezők.
2024. november 10., 14:572024. november 10., 14:57
A 32. alkalommal megrendezett fesztivál versenyszekciójában a romániai és magyarországi filmrendezőkből és forgatókönyvírókból álló öttagú zsűri különdíjban részesítette a kínai Zhiyi Wang 23 Tavasz (Spring 23) című alkotását. Marosvásárhely város díját a bolgár Toma Waszarow A bemutató (The Premiere), míg a Nemzeti Kulturális Alap igazgatóságának díját a kurd Sallar Othman ausztriai produkcióként benevezett Yaré című kisjátékfilmje kapta.
A jászvásári (Iași) Luna Color Grade Studio által felajánlott, színkorrekciós utómunkálatokra felhasználható díjakat a versenyszekció alkotásai közül Christofer Nilsson svéd-francia koprodukcióban készült A ballada (The Ballad) című kisjátékfilmje, a hazai filmek közül pedig Xandra Popescu Egy tiszteletadás lehetetlenségéről (Despre imposibilitatea unui omagiu) című dokumentumfilmje, illetve Hatházi Rebeka Április huszonhét című kisjátékfilmje kapta.
A diákzsűri az oroszországi Mikhail Morskov és Vitaly Dudka Az az átkozott ajtó (God Damn Door) című alkotását díjazta.
A legjobb hazai filmnek járó Schnedarek Ervin-díjat és az Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman által felajánlott Töltőtoll-díjat Kassay Anna román-magyar-szerb koprodukcióban készült Mari című kisjátékfilmjének ítélte a zsűri.
A több mint három évtizedes múltra visszatekintő marosváráshelyi fesztiválra idén 818 rövidfilmet neveztek be, amelyből 59 került be a versenyprogramba. A nemzetközi versenyprogramba beválogatott alkotások 28 országból származnak, közülük 24 kisjátékfilm, 19 animáció, egy dokumentum-, egy pedig kísérleti film.
Az idén november 6. és 10. között megszervezett marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál Románia legnagyobb független rövidfilmes fesztiválja, 1993-ban indult magyar filmszemleként, de versenyprogramjába mára az egész világból fogad alkotásokat. Szervezője a Maros Megyei Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (MADISZ). A rendezvény partnerei a Maros megyei önkormányzat, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!