Az Ahogy tetszikTompa Gábor rendezésében. A produkció a várnai Stoyan Bachvarov Állami Színház vendégelőadása
Fotó: Rossen Donev
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
2024. november 11., 13:192024. november 11., 13:19
A kolozsvári fesztivál látogatói még láthatják a két kiállítást az emeleti előcsarnokban, emellett részt vehetnek egy könyvbemutatón és egy koncerten is.
Sacha Bota és Annelie Gahl Európa-szerte elismert hegedűművészek Say the Song című koncertjét hallgathatja meg háétfőn este az Interfernciák közönsége
Fotó: Zamuel Helga
November 11-én, hétfőn délután 6 órától és este fél 8-tól a Stúdióteremben kerül sor Sacha Bota és Annelie Gahl, Európa-szerte elismert hegedűművészek Say the Song című koncertjére, amely igazi csemegét kínál a klasszikus zene rajongóinak. Az est középpontjában Bartók Béla 44 duója áll, a két művész különleges figyelmet fordít a hangzás retorikai és expresszív jellegére. Bartók ebben a művében újszerű módon ötvözi a klasszikus zeneszerzési módszereket a kelet-európai népzene nyers, autentikus hangzásvilágával. A zenei élményt egy videofelvétel is gazdagítja, amely Bartók 44 duójának négyrészes szerkezetéhez kapcsolódik: történelmi filmrészletek,
November 12-én, kedden délután 1 órakor a színház emeleti előcsarnokában Tompa Gábor legújabb verseskötetének a könyvbemutatóján vehetnek részt az érdeklődők. A Hamlet homloka című verseskötetről a szerzővel Karácsonyi Zsolt, a Helikon irodalmi folyóirat főszerkesztője beszélget.
Szintén november 12-én, délután 5 és este 9 órától a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának és a Yorick Stúdiónak a közös produkciója látható a Stúdióteremben. Bódi Attila Lázadni veletek akartam című regényének színpadi adaptációját Sebestyén Aba rendezte.
A történet a Ceaușescu-diktatúra utolsó heteiben játszódik. Ennek a reménytelen időszaknak a legmélyebb és legsötétebb bugyrait mutatja meg nekünk a szerző, a legérzékenyebb korosztályon, a kamaszok szemén keresztül. Három érettségi előtt álló fiú az élet szűkössége ellen lázadva rendszerellenes akciókba kezd. Harminc évvel később egy osztálytalálkozó alkalmával kell szembenézniük tetteik valódi következményeivel.
„Hátat tudunk-e fordítani az igazságtalan társadalomnak és uralkodóinak? Megoldás-e az ardennes-i erdőbe menekülni? Shakespeare Ahogy tetszik című vígjátékának szereplői a természet és a színház szabadságát ünneplik. Tompa Gábor előadásában a szerelem erőt ad a léleknek és a testnek, a művészet felszabadít, a természet pedig gyógyít. Az identitásjáték javában zajlik, de vajon biztonságos-e?”– jegyzi meg Aglika Oltean az előadás dramaturgja.
A beszélgetés résztvevői: Tompa Gábor, Marian Popescu, Darvay Nagy Adrienne, Anca Măniuţiu, Crenguța Manea.
Ugyancsak november 14-én este 7 órától a Kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színház nagytermében, a november 7-ei előadást követően újra lehetőség van megtekinteni Eugène Ionesco A légbenjáró című abszurd drámáját Tompa Gábor rendezésében, a kolozsvári román társulat előadásában.
„Tompa Gábor alkotói csapatával karöltve zeneművet kreál a ionescói szövegből, amelyben testüket és hangjukat felhasználva játszanak a ritmussal, a kórusharmonizálással, a disszonanciával és a szinkópákkal. Sétálgatás, egyensúlyozás és költői ugrások közepette hoznak vissza a köztudatba egy darabot, amelyet méltatlanul felejtettünk el, ugyanúgy, ahogy a szereplők – és implicite, mi magunk is – elfelejtettünk repülni. Mert ki hisz ma még a költőkben, és milyen eszményeket vallunk magunkénak?” – írja az előadás szinopszisában Ștefana Pop-Curșeu.
A kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál továbbra is kiemelkedő produkciókkal várja a színházszerető közönséget.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!