2008. november 10., 15:012008. november 10., 15:01
„Székelyudvarhelyen, a Varga Katalin – a történet idején még Báthory – utca és az Ötvös utca sarkán laktunk, s tőlünk a harmadik házban lakott Polner bácsi, a város dobosa. 1944. szeptember 8-án kiállt a sarokra, és dobolni kezdte: »Közhírré tétetik, mindenki meneküljön, me’ jőnek az oroszok«” – kezdte mesélni egyik történetét Csíky András színművész a Prospero könyvek sorozatban megjelent életútinterjú-kötetének bemutatóján tegnap a Kolozsvári Állami Magyar Színház emeleti előcsarnokában. „Egy kölyök számára ez meghatározó esemény volt, valóságos tragédia, de benne volt Isten keze, a csoda és furcsamód némi humor is” – magyarázta egykori diákjai, kollégái és közönsége körében az udvarhelyi történeteiről „hírhedt” hetvennyolc éves színművész, aki kiskamaszként szemtanúja volt Budapest ostromának.
„Nehezen tudtam vele megértetni, hogy fontos ez a könyv, az élete a színháztörténet része, érdekli az embereket” – árulta el beszélgetőpartneréről Köllő Katalin, a kötet szerzője. Az Iván, a rettentő Feltalálója, az Éjjeli menedékhely Bárója, A félreértésbeli Szolga, Horatio a Hamletből és Ma üzletvezető a híres A buszmegállóból – idézte fel Csíky András néhány feledhetetlen alakítását és szerepeinek szállóigévé vált mondatait Tompa Gábor rendező, a kolozsvári magyar társulat igazgatója, Visky András dramaturg, művészeti igazgató és Demény Péter, a kötet szerkesztője a könyvbemutatón. A második világháború utáni erdélyi magyar színésznemzedék egyik kiemelkedő alakját, Csíky Andrást először egy tehetségkutatón hallotta szavalni Tompa Miklós. Ő irányította a színművészeti főiskolára, ahova még az érettségi diploma megszerzése előtt fel is vették. A diákévek után társaival megalapították a Nagybányai Állami Színházat, majd a szatmári Északi Színház tagja, később igazgatója lett, 1977-től pedig a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeként tevékenykedett.
A színész a Korunk Komp-Press Kiadónál júniusban megjelent „beszélgető-könyv” lapjain számol be színpadi és filmes munkáiról, a pályáját meghatározó eseményekről, betekintést enged néhány korszakalkotóvá vált előadás létrejöttébe, ma már legendaként emlegetett rendező- és színészegyéniségekkel közös munkájába. A beszélgetések során az elmúlt fél évszázad erdélyi színjátszásának szubjektív színháztörténete rajzolódik ki, amely a kötet függelékében található színházi és civil fényképekkel, a művész vázlatos életrajzával, főbb szerepeinek és kitüntetéseinek felsorolásával, a róla szóló kritikák és méltatások idézésével válik teljessé.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.