Fotó: Gozner Gertrud
Közönségsikert eredményező, virtuóz és remek hangulatú koncerteket könyvelhettek el a szervezők az október 16–20-a között tartott Transilvania Dzsesszfesztivál végén. A műfajt kedvelő közönség öt napon és öt éjszakán át világszínvonalú koncerteken, mesterkurzusokon, műhelyeken és jam sessionökon vehetett részt, a találkozó idején pedig a Művész moziban híres dzsesszzenészek életét bemutató filmek forogtak. „Az volt a szándékunk, hogy Kolozsvárt bekapcsoljuk a dzsesszzenei események nemzetközi áramába, és hogy olyan programot állítsunk össze, melynek minden pontja maradandó élményt nyújt. Úgy érzem, elértük céljainkat” – összegzett Simona Hodoş főszervező a fesztivál végén. Mint mondta, véleményét főként a közönség igazolja, hiszen az esti koncerteken alig néhány szék maradt üresen a Diákművelődési Házban. Tájékoztatása szerint a fesztiválra körülbelül 1500-an váltottak jegyet, ezenkívül 1000 meghívót osztottak szét.
Az esemény legsikeresebb programpontja kétségkívül Jacky Terrasson francia származású amerikai zongorista szólókoncertje volt a hétfői zárónapon: a nemzetközi porondon jól ismert sztárművész másfél órás, főként saját kompozíciókból és dzsessz-sztenderdekből álló műsora túlzás nélkül felejthetetlen élményt nyújtott. Terrasson muzsikájában a dzsesszen túl klasszikus, afrikai népzenei és rockzenei elemek is fellelhetők voltak. Rendkívül ötletes, tüzes improvizációiba a francia himnusz dallamait, Ravel klasszikus Boleróját, Jimi Hendrix Red House című balladáját, sőt a Luis Prima-féle Just a Gigolót is megidézte néhány futam erejéig, nem beszélve arról, hogy a művész a Tragic Mullato Blues című darab frenetikus előadása közben egy felelőtlen néző zsebében megszólaló telefon csengését is hangról hangra leutánozta, és „beépítette” a balladába. Látványként is élményszámba ment, ahogy a Duke Ellington által komponált Caravan című dzsessz-sztenderd bonyolult ritmusát a zongora klaviatúrája alatti részén dobolva, a belső merevítőkön, majd a húrokat ütögetve és pengetve vezette elő hihetetlen virtuozitással. Jacky Terrasson produkciója végén Florian Lungu, az ország legnevesebb dzsesszzenei kritikusa, az est egyik műsorvezetője másodpercekig állt szótlanul a színpadon, majd így szólt: „Hölgyeim és uraim, ez hihetetlen, de igaz!”
A rendezvény másik kiemelkedő produkcióját a párizsi Namaste! zenekar nyújtotta, a laptopot is hangszerként használó (!) együttes a francia kulturális központ jóvoltából lépett színpadra Kolozsváron. A műfaj kedvelőinek bizonyára nem okozott csalódást Theodossi Spassov bolgár szaxofonos és Olivier Gatto francia nagybőgős előadása sem, a honi „nagyágyúk” közül pedig Harry Tavitian és az Orient Express nyújtott maradandó zenei élményt.
Esténként a Diesel Club nevű szórakozóhelyen intimebb hangulatú előadásokra is sor került, Simona Hodoş szerint ezek a klubkoncertek általában remek hangulatban folytak, „hajnali órákig tartó táncmulatsággal és poharazással végződtek.” A fesztiváligazgató szerint a Transilvania Dzsesszfesztivált jövő ősszel szintén a Diákművelődési Házban tartják, a meghívott előadók listája pedig „lassan, de biztosan körvonalazódik.”
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.