Fotó: Bartha László
2010. május 10., 10:012010. május 10., 10:01
A József Attila-díjas író és Jászai Mari-díjas rendező Kiss Csaba darabjának a műfaját lányregényként jelölte meg. Egy szokványos történetről van szó: az ötvenéves mérnök, Géza beleszeret egy fiatal lányba, emiatt tönkremegy a házassága.
Ugyanakkor a mesteri szövegalkotás és a szokványostól merőben eltérő rendezés igazi drámát, izgalmas előadást faragott a nem túl szövevényes történetből. A nézőket nemcsak az bilincseli le, hogy lényegében a saját életük zajlik a szemük előtt, illetve az, ami mindnyájunkkal megeshet, hanem az is, hogy a közismert vásárhelyi helyszíneken: a Maros-parton, egy blokklakásban, a Somostetőn, a Vársétányon, a Víkend-telepen zajlik az a történet, melynek az egyik kulcsszereplője „a dög”, egy fiatal parajdi lány, aki előbb egy Ausztráliából hazajáró, parajdi származású dúsgazdag férfi, majd az említett mérnök, Géza fejét csavarja el. A darab ősbemutatója néhány évvel ezelőtt volt Kecskeméten.
„Természetesen a magyarországi változatban nem vásárhelyi helyszínek szerepelnek. Én arra biztatom a rendezőket, hogy mindig arra a városra adaptálják a darabot, ahol éppen előadják azt. Ez nem bevett szokás, de meggyőződésem, hogy amikor a vásárhelyiek azt hallják, hogy a cselekmény egyes elemei saját városukban történnek, akkor közelebb kerülnek az eseményekhez. Ezt a közelítést szolgálja az is, hogy nem a függöny mögött cserélik a díszleteket, hanem a személyzet is szereplővé válik” – mesélte az író-rendező. „Szeretem ezt a szerzőt, értem, hogy miként gondolkodik” – válaszolt humorosan Kiss Csaba arra a kérdésre, miért ezt a darabot vitte színre Vásárhelyen.
Az előadás 11 helyszínen játszódó, apró jelenetekből tevődik össze, és mindennek egy egészen parányi színtérben, a nézők szeme előtt kell lejátszódnia, mégis meggyőz bennünket a rendező arról, hogy hol Ausztráliában, hol Parajdon, hol másutt vagyunk. Ezt a hatást kisfilmek vetítésével éri el a rendező, amelyeket Sebesi Sándor készített. „A rendezési stílust ehhez a darabhoz találtam ki. Olyan az előadás szerkezete, mint egy film vagy inkább filmforgatás, egyébként Magyarországon film is készül a darabból. Köztudott, hiszen már beszéltem erről, hogy egy előző házasságom történetéről van szó, tehát igencsak belülről ismerem a darabban történteket” – árulta el lapunknak Kiss Csaba.
Az előadás genezise végigkövethető a www.adogmarosvasarhelyen.blogspot.com blogon. „Ezzel párhuzamosan a Marosvásárhelyi Rádió és az Erdély FM munkatársai minden próba után interjúkat készítettek a színészekkel, így egy élő próbanapló jött létre” – mondta a szerző.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.