Fotó: presidency.ro
Orbán Viktor szerint Magyarország a saját jelöltet állító Romániát támogatja a NATO-főtitkári tisztségért zajló megmérettetésben.
2024. június 05., 21:482024. június 05., 21:48
2024. június 05., 23:042024. június 05., 23:04
A kormányfő, a Fidesz elnöke a Mandinernek adott, szerdán megjelent interjúban tért ki a katonai szervezet vezető pozíciójának betöltésére. Mint ismeretes, a jelenlegi állás szerint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári posztjára Mark Rutte holland kormányfő és Klaus Iohannis román államfő pályázik. Orbán Viktor közölte: Magyarországnak egyrészt egy becsületbeli ügyben van igénye a holland miniszterelnökkel szemben, aki korábban a magyarok EU-ból kizárásáról és Magyarország letérdeltetéséről beszélt, úgy fogalmazva, ahogy utoljára a német megszállók és Sztálinék tették.
A másik ügy pedig egy katonapolitikai igény: Orbán Viktor szerint a leendő főtitkárral Magyarország szeretne kötni egy megállapodást arról, hogy nem fog részt venni a NATO oroszokkal szembeni ukrajnai hadműveleteiben akkor sem, ha NATO-tag. Ez a magyar miniszterelnök szerint jogilag most is megvan, de elvárják, hogy ezt „egy politikailag elfogadott, szalonképes pozíciónak nyilvánítsák”.
Orbán Viktor hétfőn Nagyszalontán tett látogatása során is kitért arra, hogy Magyarország támogatja Romániát két, a keleti szomszédja számára fontos nemzeti ügyben. Ez pedig Klaus Iohannis államfő NATO-főtitkári jelöltsége, valamint Románia teljes jogú schengeni csatlakozása. A magyar kormány képviselői többször egyértelművé tették: nem támogatják Mark Rutte jelöltségét a NATO főtitkári tisztségére, mivel az észak-atlanti szövetségben alapvető fontosságú a százszázalékos bizalom, márpedig a holland miniszterelnök korábban Magyarország „térdre kényszerítéséről” beszélt.
Mint arról beszámoltunk, a legfrissebb információk szerint növekszik a Klaus Iohannisra gyakorolt nyomás, hogy szálljon ki a NATO főtitkári tisztségéért zajló versenyből, számos európai tisztségviselő és diplomata ugyanis úgy véli, hogy a román elnök hosszú távra tervez, és arra használja fel NATO-jelöltségét, hogy valamilyen vezető szerephez juttassa magát az EU-ban. A NATO valamennyi befolyásos tagállama – az élen az Egyesült Államokkal – már jelezte, hogy Mark Ruttét támogatja, igaz, ez nem elegendő, hiszen a leköszönő Jens Stoltenberg utódjának megválasztásához egyhangú döntés szükséges.
Növekszik a Klaus Iohannis román államfőre gyakorolt nyomás, hogy szálljon ki a NATO főtitkári tisztségéért zajló versenyből, ő pedig egy hónapon belül meg is teszi ezt – állítja a Politico a katonai szövetséghez közel álló forrásokra hivatkozva.
Kiterjesztették Izrael dél-libanoni szárazföldi katonai műveletét – közölte szerdán Jiszráel Kac védelmi miniszter.
A CNN előrejelzése szerint a republikánusok megtartják az ellenőrzést at Egyesült Államok képviselőházában a múlt keddi választás nyomán, ami újabb győzelmet jelent a pártnak, amely 2023 óta rendelkezik többséggel a kamarában.
Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták szerdán az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét (EPAA) képező rakétavédelmi bázist.
Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában az Európai Parlament állásfoglalása, amelyben cselekvésre ösztökéli az Európai Bizottságot az Oroszország által „bitorolt” román aranytartalék visszakövetelése ügyében.
Többet kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna továbbra is harcban maradhasson, képes legyen a lehető legnagyobb mértékben visszaverni a háborúban az orosz támadást és megakadályozni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök sikerrel járjon.
Izrael elnöke, Jichák Hercog a radikális iszlamista Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte első és legfontosabb feladatnak kedden, amikor a Fehér Házban találkozott Joe Biden amerikai elnökkel.
Nem ment simán az Európai Bizottságba delegálandó román biztosjelölt, Roxana Mînzatu meghallgatása az Európai Parlamentben.
Kétszáz harckocsit veszített az ukrán hadsereg a kurszki régióban az ott augusztus elején elindított támadásának kezdete óta – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
Várhatóan 2025 tavaszán oldja fel Ausztria a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni vétót – értesült az osztrák sajtó.
Kormányzati pozíciót kap Washingtonban Elon Musk, aki a kampány során jelentős támogatást nyújtott Donald Trumpnak: a megválasztott elnök bejelentette, hogy Elon Musk és Vivek Ramaswamy fogja vezetni az új „kormányzati hatékonysági minisztériumot”.
szóljon hozzá!