Stratégiakidolgozásból jeles, alkalmazásából kevésbé: Borbély László koordinátor a fenntartható fejlődésről

Borbély László: alakuljon ki a kritikus tömeg, amely befolyásolni képes a fejlesztési kérdéseket •  Fotó: Fenntartható fejlődés főosztály

Borbély László: alakuljon ki a kritikus tömeg, amely befolyásolni képes a fejlesztési kérdéseket

Fotó: Fenntartható fejlődés főosztály

Stratégiájáért és programjaiért az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) kitüntette a román kormány fenntartható fejlődés főosztályát, amelynek vezetője, Borbély László korábbi RMDSZ-es politikus öt éve élvezi az egymást váltó kormányok támogatását. Eközben a hazai politikum még távol áll attól, hogy komolyan és következetesen viszonyuljon a fenntartható fejlődés kérdésköréhez, amely a lakosság számára is részben ismeretlen fogalom.

Szucher Ervin

2022. március 07., 12:432022. március 07., 12:43

– Romániában öt éve tölti be a fenntartható fejlődés főosztálya koordinátori tisztségét, tavaly novemberben a Fenntartható Fejlődés Európai Hálózata (ESDN) közgyűlésének alelnökévé választották. Szinte három évtizeden keresztül a politikában vállalt csúcsszerepet, újabban viszont a bolygónk megmentésén munkálkodik. Mi késztette erre a hirtelen váltásra? Vagy ez is politika?

– Én nem nevezném hirtelen váltásnak, bár jóval a 2016-os választások előtt kijelentettem, hogy vége, többet nem politizálok. A fenntartható fejlődésnek azonban addig is megvolt a helye az életemben. Ugyanis környezetvédelmi miniszterként már 2010-ben az ENSZ fenntartható fejlődési bizottságának az elnöke voltam, egy olyan időszakban, amikor mifelénk nemigen beszéltek még a fenntartható fejlődésről. Valami szép, ám megfoghatatlan elméletnek tűnt.

Idézet
Bő tíz évvel ezelőtt, a hulladékgazdálkodásról, bányászatról és fenntartható közlekedésről szóló fontos dokumentum előkészítésénél tapasztaltam meg, mit jelent a türelem, a másik fél meghallgatása, az aprólékos megfogalmazás fontossága. Két évbe telt, amíg a 193 ország elfogadta az adott nyilatkozatot.

Persze a közmunkaügyi tárca államtitkáraként már a 90-es évek második felétől rálátásom nyílt, érdekelt és foglalkoztatott a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés. Sőt új kihívásként tekintettem erre, ezért a képviselőházban, a külügyi bizottság keretében megalakítottam a fenntartható fejlődési albizottságot. Ez azóta is működik, jelenleg Biró Rozália vezeti.

– A kérdéskör mennyire van hatással a hazai politikumra? Ugyanis a fenntartható fejlődés nem a tévékamerák előtti kapa- meg szalagvágásokról szól.

– Jogos a megjegyzés, mert még mindig nagyon sokan kérdezik: „mindez szép és jó, de ez a stratégia miről is szól?” Nem egy polgármester jött hozzám, mondván, „fenntartható fejlődés ide vagy oda, de az utat, ugye, megcsinálják?!” Ha indokolt, és nem csupán valakinek a magánérdeke kívánja, egészen biztosan – szoktam válaszolni. Valóban nagy kihívás a politikumot meggyőzni arról, hogy a fenntartható fejlődést érdemes komolyan venni. Noha Korodi Attila miniszteri mandátuma alatt, valamikor 2008-ban már elkészült egy komoly stratégia, távozása után ez a fiók mélyére került. Öt évbe tellett, amíg 2015-től 2021-ig Románia újragondolta a stratégiát; ezt a jövő évi költségvetés vitája során a kormánynak már kötelessége figyelembe venni.

Idézet
Nálunk a pénzosztás eddig úgy ment, hogy egy kicsit ide, egy kicsit oda, ennek is jusson, annak is, ez se sértődjön meg, azt se haragítsuk meg. Csapatunkkal mi most prioritásokat szabtunk meg.

Amúgy nem igaz, hogy csak elméleteket gyártunk, és nem csinálunk kézzelfogható dolgokat is. Csak néhány példa: kétezer pisztrángot eresztettünk Gyergyóban a Békény-patakba; már igazolták a vízügyesek, hogy javult a víz minősége. Négy tóra úszó szigeteket telepítettünk, amelyek külön kis oázisként a biodiverzitást hivatottak segíteni. De ide sorolhatnám az Ivan Patzaichin Mila 23 Egyesülettel közösen szervezett akcióinkat, amelyekkel ezreket mozgattunk meg a Duna-delta megmentéséért.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Más számára nem vonzó az államtanácsosi ranggal társuló pozíciója, vagy valamit nagyon jól csinál? Ön több kormányt is túlélt, még az RMDSZ politikai ellenfelei sem bántják.

– Én is a Rekordok Könyvébe illő csodának tartom, ami velem és az általam vezetett főosztállyal történik. Az egyedüli államtanácsos vagyok, aki a hatodik miniszterelnököt „fogyasztja”, a többiek a kormányfővel együtt jöttek-mentek. Tőkés László szokta viccesen megjegyezni, hogy „Laci, te olyan vagy, mint a macska, mindig talpra esel”. Ehhez az RMDSZ-re is szükség volt, mert a politikai tárgyalások során a szövetség vezetői támogattak engem és a munkámat.

Idézet
Létezett viszont egy időszak, amikor az RMDSZ nem volt kormányon, engem mégsem menesztettek. Nem csak az én személyem nem jelentett gondot, az egymást váltogató kabinetek mindenike hagyta a főosztályt a saját elképzelése szerint dolgozni.

A fenntartható fejlődés sajnos nem olyan terület, amely sokakat érdekelne, talán ezért sem lehetett tolongás a tisztségért. Hogy jól végzem-e a feladatomat, vagy sem, erről nem nekem kell nyilatkoznom, ezt másoknak kell megítélniük. De talán a közszolgáltatási innovációért járó díj, amelyet 2021 decemberében az ENSZ Egyesült Közszolgálati Fórumán, Dubajban átvehettünk, sok mindent elárul. Mint ahogyan az is, hogy a világrendezvényen Románia nyithatta meg a kiállítás 40 méter magas főkapuját.

– Mivel érdemelte ki az ország ezt a megtiszteltetést?

– Az Egyesült Közszolgálati Fórum a közszolgáltatások legrangosabb nemzetközi elismerése. Az ENSZ minden évben négy különböző kategóriában oszt ki díjat; a 193 tagállam és 180 regisztrált kezdeményezés közül 63 versenyzett a Közintézmények hatékonyságának növelése a fenntartható fejlődési célok elérése érdekében elnevezésű kategóriában. Főosztályunk győzött a közérdek szolgálatában nyújtott innovációért és kiválóságért, valamint a romániai közigazgatás fejlesztéséhez való jelentős hozzájárulásért a 17 fenntartható fejlődési cél megvalósítása érdekében.

Idézet
Létrehoztunk egy erős intézményközi keretet, amely hatékony közpolitikát valósíthat meg, de nagyon jól tudjuk, hogy semmit sem tehetünk az állampolgárok együttműködése, társadalmi mozgalom nélkül, amely képes megváltoztatni és alakítani a gondolkodásmódot.

Nem titok, törekvésünkben más államok nagyszerű gyakorlatai inspiráltak bennünket, és reméljük, hogy mi is inspirációt nyújtunk másoknak.

•  Fotó: Fenntartható fejlődés főosztály Galéria

Fotó: Fenntartható fejlődés főosztály

– Azontúl, hogy egyetlen kormány sem mozdítja el önt a pozíciójából, itthon is annyira értékelik a főosztály tevékenységét?

– A január végi kormányülésen elfogadták a fenntartható fejlődési célok megvalósításáról készült ötéves jelentésünket. A dokumentum tartalmazza a romániai fenntartható fejlesztési stratégia kidolgozásának és végrehajtásának szakaszait, illetve a jogi és intézményi keretek megszilárdítását. Ugyanakkor belefoglaltuk a főosztály országos és nemzetközi szinten, a stratégia népszerűsítése és a közvélemény tudatosítása céljából végzett tevékenységét, valamint a jövőre vonatkozó terveit. A jelentést hamarosan a parlament elé terjesztjük.

– Akárcsak a törvények esetében, a stratégiák is annyit érnek, amennyit betartanak belőle.

– Ez az ország szenzációs a stratégiák kidolgozásában. Sokan nem is tudják, hogy miközben az Európai Unió csak 2000 után kezdett foglalkozni a fenntartható fejlődési stratégia kidolgozásával, Romániában már 1999-ben törvény született erre. A baj az, hogy eddig nemigen tartották be.

Idézet
A fenntartható fejlődés egyik ágazata a demográfia. Rendkívül fontos kérdéskör, főleg manapság, amikor egyre nyilvánvalóbb és gyorsabb a népességfogyás.

Tizenkét évvel ezelőtt kormányhatározattal alapítottak egy bizottságot, amelynek a feladata ezzel a kérdéskörrel foglalkozni. Tudja, hányszor ült össze 2010 óta ez a testület? Egyetlenegyszer. Levelet írtam a munkaügyi miniszter asszonyoknak, semmiféle válasz nem érkezett. Most ismét próbálkozom.

– Havonta közzéteszik közvélemény-kutatásaik eredményeit, ezek zöme lesújtó, vagy legalábbis elgondolkodtató. Nem tartja aggasztónak például, hogy az egyik friss felmérés alapján az 1500-ból minden negyedik megkérdezett úgy véli, az elmúlt 30 évben vagy kismértékű volt, vagy egyáltalán nem létezett éghajlatváltozás? Elvégre aki így gondolkodik, így is él…

– Nem igaz, hogy a közember nem partner a környezetvédelemben. Ám a figyelmét egyre inkább csak a katasztrófák keltik fel.

Idézet
Persze az lenne a cél, hogy akár a városi kerékpározók esetében, a társadalom minél szélesebb rétegében alakuljon ki a kritikus tömeg, amely befolyásolni képes a fejlesztési kérdéseket.

Az EU-nak is az a jelszava, hogy a beruházások ne ártsanak a környezetnek.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Nem érzékelhető bizonyos nyomás a gazdasági szféra részéről, hogy egy-egy beruházás kapcsán a hatóságok vagy a civilek ne erőltessék a „zöld feltételeket”? Azok ugyanis csak viszik a multinacionális cégek pénzét, nem hozzák.

– Nem tapasztaltam ilyesmit. A komoly üzletemberek már rég rájöttek arra, hogy a jövőt környezetkímélő beruházások, technológiák jelentik. Ellenben a politikum még mindig kissé le van maradva. Itt van például az EU újjáépítési terve.

Idézet
Úgy látom, Romániában senki nem beszél arról, hogy a 30 milliárd euróból csak 15 milliárd vissza nem térítendő, a többit, még ha kedvező kölcsönfeltételek mellett is, de vissza kell adni.

A fejlett államok készítettek bizonyos számításokat, amelyek alapján megmondták, köszönik, de nem kérnek a kölcsönből. Romániában mindenki csak tervez, hogy ezt lehetne megvalósítani a pénzből, azt lehetne megépíteni, de nem gondolja végig. Nálunk még csak nem is téma, hogy a 30-ból 15 milliárd eurót vissza kell fizetni. Az unokám azt szokta ilyenkor mondani, hogy „dől a lé”. Igen ám, de mi lesz utána?

– Azt látjuk, tapasztaljuk, hogy a civil társadalmat érdekli a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés. Viszont mennyire bizonyul partnernek az oktatási rendszer? Tudatos gyermekeket nevel, vagy inkább a funkcionális analfabéták sorát gyarapítja?

– Január folyamán, egy cotroceni-i találkozó során Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter megígérte, hogy ezentúl nagyobb hangsúlyt fognak fektetni a környezetvédelemre. Nem vezetik be különálló tantárgyként, de jelen lesz a tantervben, biztosította a jelenlévőket. Mindez nagyon szép és dicséretes, mondtam, csakhogy már 2015 óta létezik egy protokollum a környezetvédelmi és az oktatási tárca között. Megvolt a tananyag is, amit mi fordíttattunk le. Csak éppen fel kellett volna használni. Ha nem egyéb, osztályfőnöki órán vagy az Iskola másként hét alatt.

Idézet
A miniszter nagyokat bólogatott, miközben nem is tudott a dologról.

Ami meg a nemkormányzati szervezeteket illeti: van egy csodálatos partnerünk, egy fiatal csapat, amelynek drónnal filmezett anyagai megtalálhatók a Youtube-csatornán; Educaţie la înălţime (Oktatás a magasban) a címe, szenzációs, bárkinek ajánlom figyelmében. Tizenhat leckét tartottak, csütörtökönként kétezer iskola kapcsolódhatott rá. Jó kis időnkbe tellett, amíg szerződést kötöttünk az oktatási tárcával, hogy az edupedu.ro honlapjukon reklámozzák azt az anyagot, amelyről mindenki csak szuperlatívuszokban beszél. A kérdésre válaszolva: van még tennivaló, nem is kevés. És most nem azt akarom mondani, hogy el kell érnünk Finnország szintjét. De legalább ne csak a tákolásokkal próbálkozzunk! Az iskolának az életre kellene felkészítenie a gyerekeket.

– Egy tavalyi felmérésük arról szól, hogy uniós szinten messzemenően Románia az első a kerti árnyékszékek arányát illetően. Ez esetben azonban nem az iskolai nevelés hiányosságai merülnek fel, mint inkább az a kérdés tevődik fel, hogy mit tesznek a hatóságok a középkori állapotok felszámolására.

– Valóban, míg az Unió szintjén az állampolgárok 2,7 százaléka nem rendelkezik fürdőszobával, nálunk ez az arány 25 százalék körül mozog. A legnagyobb gond, hogy évekkel ezelőtt Románia rosszul mérte fel az elmaradottságát, ezért mindössze 3,5, legfeljebb 4 milliárd eurót kap hatévente a víz- és csatornahálózat bővítésére. Ez az összeg messzemenően nem elég. Komoly problémát jelent viszont az emberek mentalitása is. Voltak olyan községek, ahol a lakosság amiatt cirkuszolt, hogy a hatóságok be szerették volna vezetni a lakóházakba a vizet és a csatornarendszert. A kert végi illemhelyhez szokott emberek megmondták: ők nem hajlandók vezetékekbe, meg fürdőszoba-építésbe fektetni. De a rengeteg háztartáson kívül számos iskola létezik, amely mindmáig árnyékszékkel várja a tanulóit. Ez az igazi nagy gond. Pontosabban egy a sok közül.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 30., csütörtök

Kovács Mihály Levente: Most van csak igazán veszíteni valónk!

Kovács Mihály Levente fiatal kora ellenére jelentős politikai tapasztalatra tett szert az évek során. A 2024-es választásokról kérdeztük Kovács Mihály Leventét, aki most Marosvásárhelyen a városi tanácsosi listán indul.

Kovács Mihály Levente: Most van csak igazán veszíteni valónk!
2024. május 08., szerda

„A Wizz Air-nek köszönhetően a repülés bárki számára elérhető a térségben” – Váradi József vezérigazgató a Krónikának

Húsz évvel ezelőtt szállt fel az első Wizz Air-gép a dél-lengyelországi Katowiceből, azóta az összes kelet-közép-európai országból üzemeltet járatokat a magyar tőkéjű diszkont légitársaság. A Wizz Air vezérigazgatójával, Váradi Józseffel beszélgettünk.

„A Wizz Air-nek köszönhetően a repülés bárki számára elérhető a térségben” – Váradi József vezérigazgató a Krónikának
2024. március 25., hétfő

Kelemen Hunor: halljuk a csalódott emberek hangját!

Hosszas huzavona után a román kormánypártok eldöntötték, hogy június 9-én Romániában összevont európai parlamenti és önkormányzati választások lesznek. Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kérdeztük.

Kelemen Hunor: halljuk a csalódott emberek hangját!
2023. augusztus 26., szombat

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon

A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon
2023. július 17., hétfő

A vallástanár az erdélyi iskolák lelke, mégis megcsappant a képzés iránti érdeklődés

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem keretében 1993-ban jött létre a református vallástanárképző kar. Dr. Lukács Olgával, a Református Tanárképző és Zeneművészeti kar dékánjával vettük számba a harmincéves évforduló új kihívásait.

A vallástanár az erdélyi iskolák lelke, mégis megcsappant a képzés iránti érdeklődés
2023. április 27., csütörtök

Kelemen Hunor: a magyarok véleményéből, visszajelzéseiből építkezünk

Közel két hónapos konzultációt zár le a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az összegyűjtött tapasztalatokról beszélt nekünk Kelemen Hunor szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes. Interjú.

Kelemen Hunor: a magyarok véleményéből, visszajelzéseiből építkezünk
2023. április 13., csütörtök

Tánczos Barna: a környezetvédelmi támogatásokkal az RMDSZ élhetőbbé teszi a településeket

Országos konzultációt indított az RMDSZ. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint azért is fontos ez, mert leméri, hogy az általa vezetett minisztérium intézkedéscsomagjai hogyan hatnak az önkormányzatok működésére és a közösség életére.

Tánczos Barna: a környezetvédelmi támogatásokkal az RMDSZ élhetőbbé teszi a településeket
2023. április 02., vasárnap

Három évtizedes a partiumi műemlékvédelem – Dukrét Géza helytörténetről, honismeretről, az önkormányzatok nemtörődömségéről

Harminc éve alakult meg Nagyváradon a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság. Alapító elnökével, Dukrét Géza földrajz- és biológiatanárral a partiumi és bánsági települések helytörténeti kutatásairól és a műemlékvédelemről beszélgettünk.

Három évtizedes a partiumi műemlékvédelem – Dukrét Géza helytörténetről, honismeretről, az önkormányzatok nemtörődömségéről
2023. február 09., csütörtök

Választási együttműködésre bírná az RMDSZ-t az Erdélyi Magyar Szövetség – Interjú Toró T. Tibor alelnökkel

Az RMDSZ keretében működő egykori Reform Tömörülés értékeit szeretnék tovább vinni az Erdélyi Magyar Szövetség, amely tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el kolozsvári tanácskozásán. Az EMSZ alelnökével, Toró T. Tiborral beszélgettünk.

Választási együttműködésre bírná az RMDSZ-t az Erdélyi Magyar Szövetség – Interjú Toró T. Tibor alelnökkel
2023. január 01., vasárnap

III. Károly király idén Székelyföldre látogathat: Kálnoky Mátyás történész a sokak által kedvelt zalánpataki királyi birtokról

A háromszéki Miklósváron élő Kálnoky család Európa-hírű falusi turizmust honosított meg, amelynek visszatérő vendége Károly herceg, Nagy-Britannia új királya, III. Károly. 

III. Károly király idén Székelyföldre látogathat: Kálnoky Mátyás történész a sokak által kedvelt zalánpataki királyi birtokról