Zárul a lakásvadászati szezon – eltérő trendek jellemzik az erdélyi és partiumi egyetemi központok albérletpiacát

Minden a régi. Továbbra is a Kolozsváron tanuló egyetemi hallgatók kénytelenek kifizetni a legdrágább albérletet •  Fotó: Facebook/Emil Boc

Minden a régi. Továbbra is a Kolozsváron tanuló egyetemi hallgatók kénytelenek kifizetni a legdrágább albérletet

Fotó: Facebook/Emil Boc

A végéhez közeledik a lakásvadászati szezon. Sokan a Facebookon, mások apróhirdetések vagy ingatlanügynökök segítségével, esetleg barátok révén próbálnak több-kevesebb sikerrel fedelet találni a fejük fölé a nagyobb erdélyi és partiumi egyetemi központokban.

Bálint Eszter

Barabás Hajnal

Bíró Blanka

Szucher Ervin

2018. szeptember 19., 09:422018. szeptember 19., 09:42

Ha ősz, akkor drágulnak az albérletek, legalábbis az egyetemi központokban biztosan. Idén sincs ez másként, a kisebb városokban pedig az is tovább emeli az árakat, hogy nagyobb lett a kereslet, mint a kínálat. Szintén változás a lakásvadászatban, hogy ma már a baráti-családi kapcsolatok, illetve az ingatlanközvetítők mellett egyre nagyobb szerep jut a közösségi oldalaknak.

Ingatlanügynökökkel vettük górcső alá a kereslet és a kínálat alakulását a 2018/2019-es egyetemi év kezdetén.

Kolozsváron foglalóval kell indulni

Kolozsváron félóránként változik az ingatlanpiac, de a kereslet még mindig nem múlta felül a kínálatot – összegezte a Krónika megkeresésére Bónis Endre. A kolozsvári Reform Ingatlanközvetítő ügyvezetője rámutatott, még mindig vannak kiadó lakások a kincses városban, de azért azt javasolják azoknak, akik bérleményt keresnek, hogy a foglalóval a zsebükben induljanak lakásvadászatra.

Idézet
A tapasztalat az, hogy amint kilépnek a lakásból, félóra múlva már ott kopog a következő érdeklődő, és lecsaphat a kedvező ajánlatra”

– emelte ki az ingatlanközvetítő.

Tapasztalatai szerint ugyanakkor a piac és a lakást keresők is rétegzettek, családok is keresnek ugyan kiadó házakat, lakásokat, de a piacot alapvetően még mindig az egyetemisták és a Kolozsváron „rekedt” IT-szakemberek tartják fenn. Az egyetemisták elvárásai is sokfélék, főként, hogy évente befut 4-5 ezer külföldi hallgató, akik könnyedén kifizetnek havi 500 eurót az albérletért, de az elvárásaik is sokkal nagyobbak: pontosan meghatározzák a környéket, inkább az egyetem közelében, bútorozott, korszerűen felszerelt, új lakást keresnek. „Őket nem lehet kiküldeni a Monostorra” – mutatott rá Bónis Endre.

A hazai egyetemisták főként a garzonlakásokat, a két-háromszobás panellakásokat keresik, de esetükben is szempont, hogy a bérlemény jól megközelíthető legyen, Szászfenesre, Kisbácsba, Apahidára ők sem mennek ki. A Békás (Bună Ziua) felkapott negyed, de a piac ott sem dübörög, az árak ott nem tükrözik a valóságot.

Bónis Endre kérdésünkre arra is kitért, hogy

a kínálat az elmúlt évhez képest nőtt, de a kereslet is folyamatosan bővül, így a piac kiegyenlített.

Az átlagárak a tavalyhoz képest nem növekedtek, Kolozsvár még mindig a legdrágább, de azért, mert például Marosvásárhelyen, Zilahon vagy Gyulafehérváron jóval kisebb kereslet, ez az árakat is szabályozza.

A kincses városban a szakértő elmondása szerint nehéz átlagolni, hiszen az árak nagyon változnak a környék, a felszereltség, az ingatlan állapotának függvényében.

Nagy vonalakban egy garzonért átlag 180–280 eurót kérnek, egy kétszobás lakás 200–300 euróba kerül, míg a háromszobást 400 euróért lehet kibérelni.

A lakástulajdonosoknak a szakértő azt javasolja, hogy ne menjenek sokkal a piaci ár fölé, mert gyorsan albérlő nélkül maradnak. „Most pörög a leginkább a piac, mielőtt kezdődik az oktatás az egyetemen, ilyenkor kényszermegoldásként kiveszik a drágább bérleményt is, ám a tulajdonosnak számolnia kell azzal, hogy az albérlő már a beköltözése első napjától kezdi keresni az olcsóbb lakást. A téli ünnepekre általában teljesen elül a piac, akkor a tulaj felébred, hogy a bérlője elköltözött, és hónapokig nem talál mást” – részletezte Bónis Endre.

Rámutatott, Kolozsváron folyamatosan lehet lakást találni, mert épülnek az új ingatlanok, és sokan befektetésként vásárolnak lakást, amit kiadnak.

Ez még mindig jó befektetés, hiszen a bérleti díj magasabb, mint a banki törlesztőrészlet, és a befektetés értéke sem csökken

– szögezte le az ingatlanközvetítő. Hangsúlyozta, a lakásárak Kolozsváron tetőznek, meglátása szerint további drágulás már nem várható, sőt egy „hopp” sem kizárt.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Nagyvárad Kolozsvárt utánozza

Nem hiába jósolták, hogy Nagyvárad lehet az új Kolozsvár – annak ellenére, hogy a városban gombamód nőnek ki a földből az új társasházak, az árak nemhogy csökkennének, hanem egyre magasabbak. Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portálon közzétett apróhirdetések szerint

egy garzonért 150–200 eurót is elkérnek a tulajdonosok vagy a közvetítéssel megbízott ingatlanügynökségek, míg kétszobás panellakást 270 euró alatt nem láttunk, az is a belvárostól viszonylag messze, nem egy túl korszerű apartman volt.

Ám ha valaki ragaszkodik a belvároshoz és a jó vagy éppen luxus körülményekhez, akkor 350–450 eurót is le kell havonta pengetnie – igaz, sok esetben több egyetemi hallgató költözik össze, de még úgy is mélyen a zsebükbe vagy a szüleik zsebébe kell nyúlniuk. A háromszobás lakások esetében is 270 eurós volt a legolcsóbb a kínálatból, egy újépítésű, fullextrás lakásért viszont már 600 eurót is elkértek.

Ugyanakkor tudunk olcsóbb albérletekről is, de azok átlagban nem kerülnek meghirdetésre, mire valaki elköltözik vagy akár egy szoba kiürül, a Facbookról vagy egyetemek hirdetőfaláról megvan a beugró.

Melléfoghat, aki kapzsi

„Könnyen melléfoghat az, aki ilyenkor, az egyetemi év kezdete küszöbén 50 euróval megemeli a házbért. A tavaly volt, akinek bejött, volt, akinek nem. Fennáll a veszély, hogy a telhetetlen lakástulajdonos valamikor november végén, decemberben bérlők nélkül marad. Olyankor pedig végkép nehéz kiadni egy lakást. Így sokkal többet veszít az, aki kapzsi, mint amennyit nyert” – figyelmeztette a lakástulajdonosokat Berszán Vilmos, a marosvásárhelyi Hansvil Invest ingatlanügynökség vezetője is. Mint rámutatott,

Marosvásárhelyen az egyetemek közelében fekvő kiadó panellakások zömének évek óta stabil ára van. A kétszobásért 200 és 250 euró közötti összeget, a háromszobásért 250 és 300 közöttit, a négyszobásért 300 és 350 közöttit kérnek el. A divatosan felújított, új bútorral berendezett luxuslakások mintegy 50 euróval drágábbak.

Az ingatlanügynök egy másik jelenségről is beszélt: manapság a diákok általában a Facebook vagy az egyetemi hirdetőtáblák segítségével oldják meg lakhatási gondjaikat. Egyre több olyan eset is van, amikor egymásnak adják a kilincset: az elsőéves már bejutásának másnapján felveszi a kapcsolatot a végzőssel. A félévre, egy évre külföldre ösztöndíjjal távozók is időben gondoskodnak a „pótlásról”. Ezelőtt tíz esztendővel szeptember közepén hosszú sorok kígyóztak az ügynökségek előtt, mára ez a láncszem jóformán kiesett. „A mai egyetemisták már tudják mikor, kitől, hol kell érdeklődni, jóformán nincsenek is az ingatlanügynökségekre szorulva” – mondja Berszán Vilmos.

Csíkszereda nagyon drága

Bár lényegesen kisebb város, Csíkszeredában éppen olyan magasak az árak, mint Vásárhelyen, legfőképpen azért, mert kevés a kiadó lakás, de nagy rájuk a kereslet. A hétfőn megkezdett egyetemi tanévvel pedig megnövekedhetett a kereslet a kiadó ingatlanokra a megyeszékhelyen, némileg ezzel is hozzájárulva a kereslet és kínálat közötti „szakadékhoz”, illetve a következtében kialakult „borsos” lakbérekhez.

Jelenleg kevés a kiadó lakás Csíkszeredában, ugyanakkor nagy rájuk a kereslet •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Jelenleg kevés a kiadó lakás Csíkszeredában, ugyanakkor nagy rájuk a kereslet

Fotó: Veres Nándor

Mint Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta, jelenleg kevés a kiadó lakás Csíkszeredában, ugyanakkor nagy rájuk a kereslet. Ez a tényállás pedig jelentősen befolyásolja a lakbért, az egyetemisták jelenléte a városban az egyetemi év megkezdésével csupán csak egy kisebb ráadás erre a jelenségre. A kereslet és kínálat közötti nagy eltérés miatt adott esetben „horribilis összegekért” is ki tudják adni az ingatlanokat a lakástulajdonosok.

Idézet
Nehezen lehet találni kiadó garzonlakást havi 150 euró alatt, még egy harmadosztályú városszéli kis kétszobásért is legalább havi 200–250 euró lakbért is elkérnek”

– példázódott a cégvezető. Hozzátette, az elmúlt egy évben kezdett érződni a hatása a kiadó lakások hiányának. Mint mondta, a lakástulajdonosok többnyire hosszú távra keresnek lakókat, ezért megtörténhet, hogy kevésbé szívesen adják ki azokat egyetemistáknak, ráadásul attól is ódzkodnak, hogy nehogy tönkretegyék a lakásokat.

A Székelyhon hirdetései közül is szemléztünk, az egyik hirdetésben éppen diáklányok számára ajánlottak kiadó földszinti garzonlakást havi 100 euró lakbérért Csíkszeredában. Az ingatlan tulajdonosa elmondta, várhatóan eladja majd a lakást a későbbiekben, így egyelőre rövid távra szívesebben bérbe adja középiskolásoknak vagy egyetemistáknak.

Egy másik hirdető háromszobás, bútorozott lakást kínált bérbeadásra, havi 250 euróért. A lakástulajdonos elsősorban nem egyetemista lakóknak szánta, mint fogalmazott ez túl „borsos ár lehet az egyetemisták zsebéhez mérve”. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy

a lakbér mértékének ellenére nagy az érdeklődés a kiadó lakás iránt, sokan felhívták a hirdetés megjelenésétől kezdve, hogy bérbe vennék az ingatlant.

A Facebook közösségi oldalon meghirdetett csíkszeredai kiadó lakásokra is rákerestünk, viszont kevés ajánlatot találtunk, egyik ilyen hirdetésben egy háromszobás, bútorozott lakásért havi 258 euró lakbért is elkértek.

Sepsiszentgyörgyön sem jobb a helyzet

Hasonlóan nehéz helyzetben vannak az albérletet kereső egyetemisták, diákok Sepsiszentgyörgyön, ott is alig van kiadó ingatlan. Kész János, a sepsiszentgyörgyi SIC-Imobprest ingatlanközvetítő ügyvezetője lapunknak elmondta, eladó lakás is kevés, kiadó pedig csak elvétve kerül. Rámutatott, tapasztalataik szerint nagyon sok a válás, a közös lakásból elköltöző fél pedig hosszú távra bérel lakást, így a kiadó ingatlanok évekre foglaltak.

Az egyedülálló felnőttek is éppen olyan a lakásokat keresnek, mint az egyetemisták, a garzonlakásokat és a kisebb kétszobásokat.

A diákok sem tehetnek mást, mint résen vannak, és lecsapnak egy-egy felbukkanó kedvező ajánlatra, bár a tulajdonosok általában előnyben részesítik azt a bérlőt, aki akár több évre is kiveszi a lakást. Éppen a szűkülő kínálat miatt az árak is növekedtek, egy garzonlakás havi bérleti díja 120 eurónál kezdődik, a kétszobásokért 250–300 eurót is elkérnek a felszereltség függvényében.

Kész János elmondta, a kevés ajánlatból még kevesebb jut el az ügynökségekhez, hiszen a viszonylag kis városban ismerik egymást az emberek, és gyakran közvetítő nélkül is találnak albérletet vagy bérlőt. Olyan kiadó szobákról, amelyben a tulajdonos is ott lakik az ingatlanban, az ingatlanközvetítőnek egyáltalán nincs tudomása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök

A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök
2024. november 22., péntek

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben

Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben
2024. november 22., péntek

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban

Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. november 22., péntek

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb

A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb
2024. november 22., péntek

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét

Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét
2024. november 22., péntek

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak

A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak
2024. november 21., csütörtök

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét
2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása