A minimálbérről egyeztettek kedden a kormány, a szakszervezetek és a munkáltatók képviselői, konkrétumok október végére várhatók
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
„A minimálbérnek nőnie kell! Ez a mai háromoldalú találkozó következtetése” – jelentette ki kedd este Florin Cîțu miniszterelnök azt követően, hogy a nap folyamán a kormány illetékesei találkoztak a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel.
2021. szeptember 08., 08:502021. szeptember 08., 08:50
2021. szeptember 08., 09:132021. szeptember 08., 09:13
A kormányfő Facebook-oldalán rövid posztban számolt be a találkozóról. Mint írta, „a szakszervezetek és a munkáltatók képviselői támogatják ezt az intézkedést, és ezért úgy döntöttünk, hogy október végére lesz egy világos képlet a minimálbér kiszámítására”.
– fogalmazott Cîțu.
Raluca Turcan munkaügyi miniszter szintén a Facebook-oldalán foglalta össze a keddi találkozó következtetéseit.
„Az országos háromoldalú érdekegyeztető tanács keretében az az egyezség született, hogy
– írta, aláhúzva, valamennyi fél egyetért abban, hogy a minimálbért növelni kell, illetve hogy az emelési mechanizmusnak objektív kritériumokon kell alapulnia, nem szabad többé politikai eszközként használni.
„Abban egyeztünk meg a társadalmi partnerekkel, hogy sokkal szorosabb menetrendre van szükség ahhoz, hogy minden javaslatot és gazdasági adatot megvizsgálva október végéig előterjesszük a minimálbér-emelés tervezetének mindenki által támogatott változatát” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, a kiszámíthatóság az egyik legfontosabb tényező a gazdasági ágazat számára, ugyanakkor a társadalmi partnerek iránti tisztelet bizonyítéka is.
A találkozót követően a szakszervezetek képviselői eközben közölték, ők bruttó 250 lejes emelést kérnek, a kkv-k képviselői pedig azt jelezték, hogy készek belemenni egy 200 lejes emelésbe, ám csakis adómentes formában.
Az országos minimálbér emelése szükséges, mivel ez túl alacsony, jelentette ki Raluca Turcan munkaügyi miniszter, hangsúlyozva azonban, hogy a növelést gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani.
– nyilatkozta kedd este Bogdan Hossu, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke. Jelezte egyúttal, hogy a tárgyalásokon a munkaügyi miniszter nem mondott sem igent, sem nemet a szakszervezetek kérésére.
„Abban maradtunk, hogy számításokat és elemzéseket végeznek. (...) A miniszter asszony mindig ugyanazt a nótát fújja, miszerint a minimálbér jelentős emelése munkahelyek megszűnéséhez és vállalkozások bezárásához vezet. Elmagyaráztam neki, hogy az elmúlt húsz év bizonyos időszakaiban 20–25 százalékos minimálbér-emelések is voltak, de a statisztikák és a gyakorlat azt mutatta, hogy az alkalmazottak létszáma nem módosult, és a vállalkozások száma folyamatosan nőtt” – idézte a szakszervezeti vezetőt az Agerpres.
A kormány szeptemberben tárgyalni fog a szakszervezetekkel és a munkáltatói szövetségekkel az országos minimálbér emeléséről – közölte szerdán a munkaügyi miniszter.
Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke eközben kedden úgy nyilatkozott a hírügynökségnek, hogy ők a maguk részéről
„Közérthetőbben: megemelnénk a minimálbért 100–200 lejjel, nagy valószínűség szerint 200 lejjel, ám az adóalap változatlanul 2300 lej (a jelenlegi országos bruttó minimálbér – szerk. megj.) maradna. Így a 200 lejes emelést az 1386 lejen (a jelenlegi országos nettó minimálbér – szerk. megj.) felül kapnák meg az emberek, vagyis a nettó összeg mintegy 1600 lej lenne” – magyarázta Jianu.
Emlékeztetett: ha nem tennék adómentessé a 200 lejes többletösszeget, akkor a minimálbér nettó összege csak 100 lejjel emelkedne, mert 100 lej adók és járulékok formájában az államkasszába kerülne.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos törvények szerint Romániában háromféle minimálbér létezik: a „hagyományos”, amelynek bruttó értéke 2300 lej (nettó 1386 lej), a felsőfokú végzettséggel rendelkezők minimálbére bruttó 2350 lej (nettó 1413 lej), az építőiparban dolgozók minimálbére pedig bruttó 3000 lej (nettó 2362 lej).
Kormányzati tájékoztatás szerint országszerte megközelítőleg 1,6 millió személy van minimálbérrel alkalmazva.
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter nyugtatja a kedélyeket.
Kolozsváron nyit európai kirendeltséget a Copeland globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat – jelentette az Economedia.ro gazdasági hírportál a vállalat közleménye alapján.
Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői úgy döntöttek, hogy több mint 1,8 millió palack Ciuc márkájú sört vonnak ki a forgalomból amiatt, hogy a kupakjukon vagy az üveg nyakán rozsda található.
A Tarom október 27-től nem indít több járatot a londoni Heathrow repülőtérre, mivel a résidőket a Qatar Airwaysnek adták el.
A CFA Románia szerint júliusban az előző hónaphoz képest 0,2 ponttal csökkent és jelenleg 52 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Megnyitják hétfőn a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz program újabb szakaszát.
A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.
2024 első négy hónapjában Románia 195,8 millió euró értékben exportált élő állatokat és 205,3 millió euró értékben húst és húskészítményeket, ugyanakkor 83,1 millió euró értékben importált élő állatokat és 599 millió euró értékben húst és húské
Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.
szóljon hozzá!