2010. február 03., 09:452010. február 03., 09:45
A tisztségviselő felidézte: tavaly még sokkal kedvezőtlenebbek voltak a kilátások, de a román kormány még idejében igénybe vette a nemzetközi pénzügyi segítséget, enyhítve ezzel a nehézségeket. Ha ezt nem tette volna meg, a recesszió sokkal súlyosabb lett volna, a tőkekiáramlás sokkal nagyobb méreteket öltött volna, a lejre sokkal nagyobb nyomás nehezedett volna.
Jeffrey Franks ugyanakkor úgy látja: Románia még egyáltalán nincs biztonságban, most az lesz a legnagyobb kihívás számára, hogy teljes mértékben teljesítse az IMF által támasztott feltételeket, és hajtsa végre a szükséges szerkezeti átalakításokat. Ez a jövőnek szóló beruházásokat jelent, az infrastruktúra fejlesztését és az oktatás szintjének emelését is magában foglalja.
Az interjúalany elengedhetetlennek tartja az egységes bérezésről szóló törvény megfelelő alkalmazását, amely lehetővé teszi a teljes bérreformot, és hosszú távon csökkenti a költségvetési kiadásokat. A nyugdíjreform enyhítené a nyugdíj-biztosítási alapok sérülékenységét. A kiadások csökkentése révén adóemelések nélkül is tartani lehet majd a pénzügyi egyensúlyt. A most végrehajtandó reformoktól függ majd, hogy a jövőben le lehet-e szorítani a költségvetési deficitet – tette hozzá.
A lap emlékeztet az IMF küldöttségvezetőjének nemrég tett nyilatkozatára, amelyben azt „jósolta”, hogy az év közepére Romániában a munkanélküliek száma elérheti az egymilliót. Az ezzel kapcsolatos kérdésre ebben az interjúban azt felelte: reméli, hogy nem lesz igaza, vagyis akkor sem éri el ezt a számot a munkanélküliség, ha a következő hónapokban valóban lehet számítani elbocsátásokra.
Frank szerint azonban Romániában e téren is jobban alakult a helyzet a vártnál. Tavaly még arra számított az IMF, hogy a munkanélküliségi ráta mostanra eléri a 10 százalékot, pedig az egyelőre csak 8 százalékon áll. Az év végére pedig ez az arány csökkenni kezd a gazdasági élénkülés hatására – vélekedett. Beismerte, hogy más gazdagabb országokban – mint például az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában vagy Spanyolországban – nagyobb a munkanélküliségi ráta.
Azoknak az országoknak ugyanakkor van elegendő pénzük a munkahelyteremtés ösztönzésére, Romániának viszont nincs – mondta Franks, aki szerint a román hatóságok leginkább úgy orvosolhatják ezt a helyzetet, ha hatékonyabban tudnak európai pénzeket lehívni, különösen olyan vissza nem térítendő összegeket, amelyeket Brüsszel elsősorban az építőipar és az infrastruktúra fejlesztésére ad. Jefrrey Franks ugyanakkor nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy Romániának a jövőben esetleg nem lesz szüksége a készenléti hitel teljes összegét felvenni. Az IMF képviselője azonban erre csak akkor lát lehetőséget, ha valóban beindulnak a reformok.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.