2010. július 12., 14:272010. július 12., 14:27
A Kolozs megyei DIICOT által összeállított vádirat szerint Horia Ciorcilă mellett bíróság elé áll Claudiu Eugen Iuliu Silaghi, a Transilvania Bank igazgatótanácsának korábbi elnöke, Georgiosz Krisztoforu, a Bank of Cyprus – Public Company Limited romániai kirendeltségének vezérigazgatója, és az intézménye egy másik alkalmazottja, Anasztasziosz Iszakidisz is. Rajtuk kívül további négy személyt – Mirela Silaghit, Doina Mărioara Cojocarut, Sergiu Dan Dascălt és Radu Codruţ Jurcovant – vádolják tőkepiaci manipulációval és pénzmosással.
Az ügyészek szerint Claudiu Eugen Iuliu Silaghi a 2009 május-december időszakban több ízben is vásárolt Transilvania Bank-részvényeket – összesen több mint 43 milliót –, 74,7 millió lej értékben, Serghiu Dan Dascăl-tól származó bizalmas információk alapján, anyósa, Doina Mărioara Cojocaru számlájára. Silaghi ezzel domináns pozíciót kívánt teremteni magának a bank részvényeinek tranzakcióiban. Szándéka az volt, hogy személyazonosságát elrejtve kedvező helyzetet teremtsen magának arra az esetre, amikor a ciprusi bank nagyobb mennyiségű Transilvania Bank-részvényt vásárol. A ciprusi bank szándékáról még 2008-ban, a Transilvania Bank igazgatótanácsának elnökeként értesült.
Silaghi Cojocarun keresztül, 2009 decemberében több mint 80,6 millió lejért eladta a részvénycsomagot a ciprusi banknak.
Horia Ciorcilă szintén értesült a Bank of Cyprus részvényvásárlási szándékáról, és tavaly decemberben egy ellenőrzése alatt álló ciprusi offshore cégen keresztül 21,4 millió lej értékben adott el részvényeket a ciprusi banknak.
A vádirat szerint Krisztoforu és Iszakidisz tudomást szereztek arról, hogy a Transilvania Bank stratégiai befektetőt keres, és hogy a Bank of Cyprus jelentős mennyiségű Transilvania Bank-részvényt kíván vásárolni, az információt megosztották Ciorcilă-val és Silaghival, majd a két román bankárral egyetértésben maguk is 3,5 millió részvényt vásároltak összesen 7,8 millió lej értékben. Később eladták a ciprusi banknak részvénycsomagjukat, az üzletből pedig 196505 lejes haszonra tettek szert.
Mirela Silaghit, Doina Mărioara Cojocarut, Sergiu Dan Dascălt és Radu Codruţ Jurcovant azzal vádolják, hogy hozzájárultak a négy bankár közti megegyezés megvalósításához.
A Transilvania Bank vezetése közleményben jelezte: tudomásul vette a DIICOT vádemelési döntését, és hangsúlyozza: ez semmilyen módon nem befolyásolja a pénzintézet tevékenységét.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.