Fotó: Pixabay.com
Infrastrukturális fejlesztések késlekedéseire hívta fel a figyelmet kedden Viorica Dăncilă kormányfő, miután Bukarestben tárgyalt Corina Creţu regionális politikáért felelős európai biztossal.
2018. január 30., 14:412018. január 30., 14:41
„Sajnos, késlekedés tapasztalható az Aranyosgyéres–Marosugra–Marosvásárhely-autópálya, a bukaresti Északi pályaudvar és otopeni-i repülőtér közti M6-os metró, illetve három regionális kórház, a kolozsvári, a jászvásári és a craiovai megépítésében” – mutatott rá a gondokra a frissen kinevezett miniszterelnök. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy egy hónapon belül kielemzi az illetékes miniszterekkel a helyzetet, és együtt megpróbálnak megoldást találni, hogy az év végére Románia „egyetlen eurót se veszítsen”.
Ha ezt a lépést megtesszük, és komolyan is vesszük, az már előrelépés lesz az uniós alapok lehívásában” – fogalmazott Viorica Dăncilă.
A találkozó utáni sajtótájékoztatón Corina Crețu megkongatta a vészharangot a késlekedések miatt, és leszögezte, amennyiben nem történnek komoly erőfeszítések,
olyan összegeket, amelyeket a tavalyi előrelépések dacára az utóbbi években nem sikerült lehívni.
„Tárgyaltunk a folyamatban lévő projektekről, és nyilván azokról a gondokról és veszélyekről, amelyekkel Románia jelenleg szembenéz. Ahogyan azt már elmondtam, Románia tavaly tett előrelépéseket, főleg az év utolsó hónapjaiban, miután akkreditálták az uniós alapokat felügyelő hatóságokat. Behozott néhány korábbi lemaradást is, de a fejlődés ütemét a mi meglátásunk szerint ezután sem szabad lassítani, sőt épp ellenkezőleg” – mondta Corina Crețu.
Mint hangsúlyozta: továbbra is vannak olyan területek, ahol lemaradás érzékelhető.
– mutatott rá az európai biztos, aki emellett arra szólította fel a miniszterelnököt, február 23-ig dolgozzon ki egy ütemtervet. Corina Crețu szerint a román kormánynak kell megtennie a döntő lépéseket, a munkatempót pedig gyorsítani kell.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
szóljon hozzá!