Fotó: Biró István
2009. november 27., 10:452009. november 27., 10:45
Adrian Vasilescu szerint amennyiben a december 6-i államfőválasztást követően megalakuló új kormány úgy határoz, hogy újratárgyalja a hitel megállapodás bizonyos feltételeit, akkor elő kell készítenie a tárgyalási stratégiát. A tanácsadó szerint ugyanakkor még korai erről beszélni. Vasilescu azonban nem tartja kizártnak, hogy az új kormánynak szándékában áll majd módosításokat végrehajtani a megállapodásban.
A BNR elnökének tanácsadója cáfolta azokat a központi lapértesüléseket, amelyek szerint a Romániában jelen lévő külföldi bankok nem tartanák tiszteletben az IMF-fel és a román hatóságokkal aláírt megállapodásukat, amelyben vállalták, hogy nem viszik ki pénzüket Romániából. A tanácsadó szerint a lej árfolyamára nem volt hatással, hogy elhalasszák az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank Románia számára decemberre esedékes hitelrészletének folyósítását.
„Ha megnézzük az elmúlt napok pénzpiaci történéseit, azt látjuk, hogy a lej egyre erősebbé vált, nemhogy csökkent volna. Így pedig levonható a következtetés, hogy a hitelrészletek folyósításának elhalasztása nem befolyásolta az árfolyam alakulását” – fogalmazott a BNR-elnök tanácsadója.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a Boc-kormány márciusban csaknem 20 milliárd euró értékű többoldalú hitelmegállapodást kötött az IMF szervezésében. A három nemzetközi intézmény a jövő évre halasztotta a soron következő hitelrészleteket, miután október közepén kormányválság robbant ki Romániában, és emiatt a parlament mostanáig sem fogadta el a jövő évi költségvetést. Az IMF idén a bruttó román nemzeti termék (GDP) legfeljebb 7,3 százalékának megfelelő államháztartási hiányt engedélyezett Romániának, a jövő évre pedig 5,9 százalék GDP-arányos hiánycélt hajlandó csak elfogadni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.