„Kalotaszeg nagyasszonyának” szobrát Hover Zsolt lelkész és Kolumbán Vilmos József püspök leplezte le és áldotta meg
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
2025. május 17., 17:322025. május 17., 17:32
2025. május 17., 17:422025. május 17., 17:42
A Kolozs megyei település református templomában szombaton hálaadó istentisztelettel
akinek életnagyságú mellszobrát a templomkertben állították fel. Az alkalomból a kalotaszegi faluban négy évtizedig tanítóskodó Bálint Árpádnak is emléktáblát avattak a templom falán – számolt be az MTI.
Szoboravatás a kalotaszegi Magyargyerőmonostoron
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke igehirdetésében arról beszélt az ünneplő gyülekezetnek, hogy „nem mindegy, milyen oltárt építenek maguknak”. Rámutatott: olyan világot élnek, mely arra „hajt”, hogy felejtsék el a múltjukat, a hagyományaikat, legyenek „egy új, más világnak az állampolgárai”, melyben kevesebb tisztelet és becsület illeti azt, amit örököltek.
Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Ezek „az erők” azt célozzák, hogy legyenek
Hover Zsolt, a 180 lelkes magyargyerőmonostori református gyülekezet lelkésze
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Aláhúzta: nemcsak Gyarmathy Zsigáné Hory Etelka és Bálint Árpád tanító munkássága volt „Isten ajándéka”, hanem az akkori közösségnek a munkássága is, ezért az emlékjelállítással azok előtt is tisztelegnek, akik névtelenül, de ugyanannyit dolgoztak, mint ők. „Hiszen megvalósítani valamit soha nem lehet egyedül, mindig egy közösség kell hozzá” - mondta Kolumbán Vilmos József.
Mgyargyerőmonostor református templomában hálaadó istentisztelettel emlékeztek a „Kalotaszeg nagyasszonyának” is nevezett Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkára
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Intette a gyülekezetet, hogy figyelmeztető jelként, a jövő reménységét magában hordozó szimbólumként tekintsenek a szoborra,
Marosán Csaba színművész Kós Károly író, építész szavait idézve emlékeztetett Kalotaszeg szépségeire, értékeire. Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkáról elmondta: a 19. század fordulóján volt a kalotaszegi népi hagyományok gyűjtője, aki református édesapjától a tollforgatást, nagynénjétől a kalotaszegi népi varrottas készítését tanulta el.
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Amellett, hogy hírét vitte az erdélyi kistérségnek, munkássága „háziipart teremtett”, megélhetést biztosítva a térség asszonyainak, tevékenysége által ismét divatba jött a varrottas.
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Hover Zsolt, a 180 lelkes magyargyerőmonostori református gyülekezet lelkésze elmondta: két év munka után két emlékjelet is avatnak, amelyek az értékekre és hagyományokra emlékeztetnek.
Román nyelven is üdvözölte a jelenlévőket, a község lakóinak békés együttélését hangsúlyozva.
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Simon Előd, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja köszöntőjében hangsúlyozta: a két személyiségben az értékteremtésen és értékmegőrzésen túl az a közös pont, hogy
Az ünneplőket Ionuț Strabău magyargyerőmonostori ortodox lelkész is köszöntötte, aki a múlt ismeretének és tiszteletének fontosságát hangsúlyozta.
Veres Balázs szobrász alkotása, a talapzat Irsai László Zsolt munkája, az emléktáblát Hover Zsolt készítette.
Bálint Árpád tanító tiszteletére emléktáblát avattak
Fotó: Kiss Gábor/Erdélyi Református Egyházkerület
Az emlékjeleket Kolumbán Vilmos József püspök és Hover Zsolt lelkész leplezte le és áldotta meg.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
A vasárnapi mérések szerint tovább nőtt a Kis-Küküllő vizének sótartalma Balázsfalvánál, de a Nagy-Küküllő mihálcfalvi és a Maros gyulafehérvári szakaszán is a megengedettnél magasabb értékeket mértek.
Olyan hírek láttak napvilágot a román nyelvű sajtóban, miszerint a kolozsvári Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság akadályozta volna meg a Korond-patak elterelését. Imecs Zoltán elnök a Krónikának elmondta, a civil szervezetet csak véleményezésre kérték fel.
Egyedülálló módszert próbál ki a Brassó megyei Barcarozsnyó önkormányzata, hogy távolt tartsa a medvéket a településtől. Brassó megyében ugyanis nagyon gyakori a nagyvad felbukkanása a lakott településeken és a települések közelében.
Továbbra is aggasztóan magas a sókoncentráció mind a Korond-patak és a Kis-Küküllő, mind a Nagy-Küküllő és a Maros vizében – nyilatkozta szombaton Parajdon Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Mága Zoltán magyarországi hegedűművész 24 tonna segélyt adományozott szombaton a háromszéki Nagyborosnyón élő árvízkárosult családoknak.
Nagyon rossz jövőképre kell felkészülni a Kis-Küküllő mentén szakértők szerint, mivel nem lehet eltüntetni a vizekbe, altalajba bejutott brutális sómennyiséget a természetből.
Igényelhetővé vált az úgynevezett „de minimis” kártérítés a Parajdon bejegyzett, vagy ott munkapontot működtető vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások számára.
A süllyedések továbbra is veszélyeztetik a parajdi sóbánya struktúráját, de az eddigi beavatkozásokkal sikerült csökkenteni a hirtelen beomlás kockázatát – közölte a gazdasági miniszter.
Romániában elkészült egy átgondolt sportstratégia – mégsem történt semmi. Mert a sport még mindig nem számít igazán – hangsúlyozta Călin Hințea professzor a kolozsvári Sports Festival színpadán, hozzátéve, hogy a sport nem stadionokkal kezdődik.
A katasztrófa sújtotta Parajdot támogatja idén a TIFF, amelynek 24. kiadását ünnepélyesen megnyitották Kolozsváron.
szóljon hozzá!