2010. június 11., 09:522010. június 11., 09:52
A 2010/45-ös törvény értelmében újra megnyílhatnak az állatvásá-rok. Ehhez azonban a kereskedőknek igen szigorú szabályrendszernek kell megfelelniük, be kell tartaniuk a vonatkozó egészségügyi, higiéniai és fogyasztóvédelmi előírásokat. Szükség lesz a jövőben az állandó állatorvosi felügyeletre, működési engedélyekre, valamint az is kitétel, hogy az állatvásárok autóval is könnyen megközelíthetőek legyenek.
„A vidéken élők, az állattartók számára az egyik legnagyobb hiány volt mostanáig, hogy az állatokat nem tudták cserélni, eladni, vásárolni, és más megyékből jöttek kupecek, akik olcsó áron vásárolták meg a házaktól” – részletezte Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke. Mint hangsúlyozta, az állatállomány feljavításának érdekében is hasznos a régi szokások szerinti cserekereskedelem. Leszögezte, a Hargita megyei önkormányzat sikeres lépéseket tett annak érdekében, hogy a baromfipiacok jogi előírásai követhetőbbek legyenek a csík környéki gazdák számára. „Közösen próbáltuk megtalálni annak a módját, hogy rövid időn belül újra megnyílhassanak ezek a piacok” – magyarázta Borboly.
Hozzátette: a Hargita Megyei Tanács olyan feladatokat és költségeket vállal fel, amelyek révén a baromfipiacok megnyitásának folyamata felgyorsulna. „Magunkra vállaltuk, hogy előteremtjük a hatósági állatorvosi munkát segítő különböző eszközöket, kieszközöljük az ehhez szükséges beruházásokat, és ingyenesen bocsátjuk a települések rendelkezésére” – közölte Borboly.
Az önkormányzat reményei szerint már a nyár folyamán újra működhetnének a vásárok, amennyiben a helyi önkormányzatok képesek lesznek teljesíteni a minimálisra lealkudott feltételeket. Hargita megyében öt településen nyitnák újra a vásárt: Csíkszeredában, Csíkszentmártonban, Csíkkozmáson, Csíkkarcfalván, Csíkszentdomokoson, és egy új vásárhelyet is terveznek Csíkszépvízre. A kormányhatározat szerint a baromfipiacokon a sertés kivételével kistermelőktől származó ló, szarvasmarha, juh, kecske és élő madár árusítható.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.