2010. július 09., 10:532010. július 09., 10:53
Az alapítvány létrehozója hajdanán az Erdélyi Vállalkozók Szövetségének Egyesülete volt, az anyagi hátteret akkor az Új Kézfogás Alapítvánnyal kötött egyezmény teremtette meg. Időközben változott a mikrohitelezésre vonatkozó törvénykezés, emiatt elakadt a folyamat. Az új rendelkezések szerint csak részvénytársaságként bejegyzett vállalkozások folyósíthatnak hiteleket, ezért most megalapították a Bethlen Gábor Pénzügyi Befektetési Társaságot, így folytatódhat a kisvállalkozókat támogató program, amely adott esetben a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetet segíthet átvészelni.
„Azoknak a helyi kisvállalkozóknak ajánlanánk ezt a fajta hitelt, akik az elmúlt hónapokban szomorúan távoztak valamelyik bankfiókból, azért, mert nem kaptak hitelt, de tevékenységük folytatásához szükségük lenne 20–30 ezer lejre” – mondta el Mátis Jenő, a BG Pénzügyi Befektetési Társaság igazgatója. A mikrohitelezési programot, akárcsak az évtized elején, a vállalkozásfejlesztési központokon keresztül bonyolítják le, s Erdély valamennyi régiójába eljuttatják a lehetőséget. „Azért jöhet jól éppen most ez a mikrohitelezés, mert a bankoknál a kölcsönök még jobban beragadtak, ha a vállalkozás nem teljesíti azt a hozamot, amit az üzleti tervbe letett, akkor a bankok ezt bizony éreztetik. Szervezetünk a pénzügyi részvénytársaságán keresztül ezzel a hitelezési formával, ilyen helyzetekben is segíthet egy kisvállalkozónak” – fejtette ki László János, a Bethlen Gábor Alapítvány elnöke.
A Bethlen Gábor Alapítvány 4 fajta hitellehetőséget kínál egyéni vállalkozóknak, vagy legtöbb 9 alkalmazottat foglalkoztató kis cégeknek. Pénzt lehet kérni önrész finanszírozásra pályázatok esetében, de új vállalkozás elindításához is. Kamataik a piaci, banki kamatszint alatt vannak, a program pedig legtöbb két héten belül elérhető lesz.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.