2012. október 11., 08:582012. október 11., 08:58
Ioan Pascu szakszervezeti vezető tegnap rámutatott, az elbocsátásokra minden bizonnyal jövő év elején kerül sor, az aranyosgyéresi üzemben pedig így már csak 360 munkás marad. Mint mondta, október végén a munkások újabb tüntetéssorozatot kezdenek a vállalat előtt.
A sodronyipari üzem nyár elején még közel 2000 alkalmazottat foglalkoztatott, azóta a vezetőség döntése révén több mint 800 munkás került az utcára. Mint ismeretes, az orosz Mechel-csoport nemrég bejelentette, 150 millió dollárért eladná mind a négy romániai gyárát, ezek ugyanis a továbbiakban nem lényegesek a cégstratégia szempontjából. Kelet-Európa egyik legnagyobb acélipari vállalata 9,4 milliárd eurónyi adósságot halmozott fel az elmúlt évek során, a csoport ugyanakkor jelenleg az oroszországi Elga bányakitermelés támogatására összpontosítana.
Liviu Pop szociális párbeszédért felelős miniszter később bejelentette, egy olasz cég megvásárolná a Romániából kivonulni készülő Mechel valamennyi üzemét, jelenleg zajlanak az előzetes tárgyalások. Pop ugyanakkor arra is kitért, hogy az orosz cég csakis egyébként olyan vásárlónak adja el a kombinátokat, amely kész folytatni a termelést és megtartani az üzemek profilját. Victor Ponta miniszterelnök felszólítására időközben a gazdasági minisztérium felülvizsgálta az aranyosgyéresi Mechel vállalat privatizációs szerződését, és úgy találta, hogy az orosz csoport minden előírásnak eleget tett.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.