2010. június 22., 10:562010. június 22., 10:56
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, az észak-írországi székhelyű Mivan Development már 2008 karácsonyán megnyitotta volna a bevásárlóközpontot, ha nem jön közbe a világgazdasági válság. A nyitás tervezett időpontja előtt azonban lassanként világossá vált: a mintegy 25 ezer négyzetméteres alapterületű épület üzlethelyiségeinek bérlésére alig akad érdeklődő, így a befektetés hatalmasat bukott, csődöt jelentett anélkül, hogy akár egyetlen napig is működött volna.
Az építkezést ráadásul részben bankkölcsönből finanszírozták: az UniCredit Ţiriac Bank 30 millió eurót hitelezett a befektetőnek. A bukaresti székhelyű pénzügyi lap szerint a pláza felépítése összesen mintegy 40 millióval többe került, mint amennyiért most, a csődeljárás során sikerült túladni rajta, a veszteséget pedig a fejlesztő, illetve a garanciával nem rendelkező beszállítók könyvelhetik el, hiszen a vételár oroszlánrésze a bank számlájára kerül. A csőd bejelentése után a kolozsvári székhelyű felszámoló cég június elején tartotta volna az első árverést, ám akkor még nem akadt vásárló.
A második kiírásnál aztán a Shopping Center Holding megvette a Tiagót. Rajta kívül még egyetlen érdeklődő jelentkezett a licitre, ám nem teljesítette a követelményeket, így a bukarestiek egyedül maradtak. A vásárló egyik részvényese ismert nagyvállalkozó: Dumitru Ciocoiu, akinek neve a fővárosi Băneasa Business&Technology Park tulajdonosához, Gabriel Popoviciuhoz köthető. A Ziarul Financiar bizalmas forrásból úgy tudja, a milliárdos Popoviciu számításba vette a lehetőséget, hogy beszálljon a váradi projektbe, de ez csak akkor történhet meg, ha a bihari megyeszékhelyen „barátságosak lesznek a körülmények”. A vásárló főrészvényese egy ciprusi cég, a Karias Trading.
A kilencven százalékban elkészült bevásárlóközpontban 150 üzlethelyiség van. A fejlesztő eredeti tervei szerint egy ultramodern, többtermes digitális 3D-s mozi és egy műjégpálya is helyet kapott volna a létesítményben. A Ziarul Financiar szerint a Tiago eladása az év eddigi legnagyobb ingatlan-tranzakciójának számít, ami azért is érdekes, mert két évvel ezelőtt egy ilyen létesítményért 100 milliónál is többet fizettek volna. A Tiago egyébként az első csődbe ment romániai pláza.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.