Fotó: Mediafax
2010. augusztus 19., 09:102010. augusztus 19., 09:10
A szakszervezeti tagok reggel az országos tanács keretében üléseztek, a találkozóra meghívták a CFR vállalatainak igazgatóit és Radu Berceanu szaktárcavezetőt is, ám egyikük sem jelent meg az ülésen – közölte az eseményt követően Gheorghe Sultana, a szakszervezet alelnöke.
Mint mondta, egy héttel korábban még abban állapodtak meg az ágazati igazgatókkal, hogy részt vesznek a tanácskozáson, később azonban információik szerint Radu Berceanu nem engedte el őket.
Végül a tiltakozókat fogadta Liviu Pescăraşu, a CFR áruszállító részlegének igazgatója, a tárgyalások azonban a szakszervezetiek közlése szerint eredménytelenül zárultak.
A szakszervezetiek kérték ugyanakkor, hogy jövő szerdáig kapják meg az elbocsátásokról szóló terveket, hogy a legközelebbi megbeszélésen már konkrétumokról is tárgyalni lehessen. Azonban leszögezték, amennyiben Berceanu nem tesz le az elbocsátásokról, készek a munkabeszüntetéssel járó általános sztrájkra. Liviu Pescăraşu elmondta, 15-20 százalékkal csökkentek a CFR bevételei, s a munkamenynyiség is, így elkerülhetetlen a vállalat átszervezése. Mint elmondta, emiatt kényszerültek arra is, hogy augusztus 16-ától 60 napos kényszerszabadságra küldjenek 3 ezer alkalmazottat.
A délutáni órákban a közlekedési minisztérium közleményt adott ki, amelyben leszögezték, azonnal tárgyalásokra hívják a szakszervezeteket, amint döntenek a vasúti vállalatok kiadásainak csökkentésére vonatkozó megoldásokról. A szaktárca illetékesei ugyanakkor rámutatnak, hogy nem a leépítés a cél, hanem a kiadások csökkentése és a bevételek növelése a vasúti vállalatoknál.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.