Ritkán mernek nagyot lépni
Fotó: Kocsis B. János
Előnyt lehet kovácsolni a magyarság szétdaraboltságából, a számos országban élő magyarok Közép-Európa legerősebb üzleti hálózatába szerveződhetnek – vallja Kuti Géza magyarországi sorozatvállalkozó.
2018. augusztus 03., 18:222018. augusztus 03., 18:22
2018. augusztus 03., 18:432018. augusztus 03., 18:43
Az üzletember a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, közismert nevén a Tusványoson szervezett startup vállalkozói műhelymunkán tartott előadást, majd ezt követően nyilatkozva fejtette ki, hogy a Kárpát-medencei magyar üzleti hálózat kitörési lehetőséget jelenthet a magyar vállalkozók számára.
Kuti Géza – aki a régió valamennyi országában működtet vállalkozást – rámutatott, sikertörténetekkel próbálnak utat mutatni, példákat állítani a vállalkozók elé. Tapasztalatai szerint az erdélyi vállalkozókra inkább a túlzott szerénység, a kishitűség jellemző, ritkán mernek nagyot lépni, inkább a helyi piacokon vannak jelen.
– mondta a magyarországi vállalkozó. Szerinte a helyén kell kezelni az értékeket, tudatosítani kell, hogy a helyben készült termék, szolgáltatás értéket képvisel, ehhez sokat kell utazni, és összehasonlításokat végezni, majd ez alapján megállapítani az árakat, felmérni a szükséges fejlesztéseket.
Az anyaországi sorozatvállalkozó szerint az erdélyi vállalkozók termékeivel nincs gond, ám fel kellene kutatniuk a megfelelő piacot, és merniük kell megkérni a megfelelő árat a termékért, szolgáltatásért. Úgy véli, magyar–magyar hidakat kell kiépíteni, hiszen sok magyar él a jelentős piaccal rendelkező országokban – Romániában, Szlovákiában, Ukrajnában, Szerbiában és Horvátországban. „Ezekben lehet magyar–magyar üzleti partnerségeket kialakítani, amelyek egyik nagy előnye lehet, hogy akadálymentes a kommunikáció, nincsenek nyelvi nehézségek” – fejtette ki Turcsán Tamás Péter, a The Connect East Incubator szakmai vezetője. Rámutatott,
Turcsán fontosnak tartja a hálózatosodást, amelynek köszönhetően a részt vevő vállalkozók a saját cégükön kívül a többieket is fejleszthetik. A szakértők úgy vélik, létezik politikai akarat arra, hogy a Kárpát-medence „együtt mozogjon”, legyen forgótőke, tehetség, illetve piactérkép, ezeket pedig ki kell használni.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!