Fotó: A szerző felvétele
2009. október 22., 09:582009. október 22., 09:58
Úgy tűnik, egyhamar nem tudja értékesíteni a Sepsiszentgyörgy központjában található Bodok szállodát Ioan Neculae. Bár a brassói üzletember már az idei év eleje óta próbálja eladni az igen rossz állapotban levő ingatlant, egyelőre nem talált vevőre.
Amint arról korábban lapunkban is beszámoltunk, Neculae első ízben, az idei év elején a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak ajánlotta fel megvételre a hotel épületét, 1,8 millió eurót kért érte. A városi tanács azonban anyagi nehézségekre hivatkozva kénytelen volt visszautasítani az elővásárlási jogot. Antal Árpád polgármester akkor úgy fogalmazott, nagyon sajnálja, hogy nincs pénzük a beruházásra, ugyanis azt szeretné, ha megvennék, majd lebontanák a városközpontot elcsúfító épületet.
Miután a tanács visszautasította ajánlatát, Neculae több potenciális vevővel is tárgyalásokat folytatott, azonban máig senkivel sem sikerült megállapodásra jutnia. Kiszivárgott információk szerint az egyik érdeklődő Szarvadi Lóránt, a Domo üzletlánc egykori tulajdonosa volt, aki két évvel ezelőtt megvásárolta a bálványosi Best Western szállodát is. Azt nem tudni, hogy a brassói üzletember mennyit kér most az ingatlanért, annyit azonban leszögezett, hogy eddig egymillió eurót költött a felújításra, és bármennyire is válság van, a belvárosi szállodát aprópénzért nem vesztegeti el.
Ioan Neculae egyik cége, a Prescon Piatra Mare Rt. a 2003 decemberi magánosításkor vásárolta meg Kovászna megye legnagyobb turisztikai társaságának, az Olt Rt. részvényeinek 98 százalékát. Ioan Neculaie akkor a turizmusban szerzett tapasztalata és elért eredményei alapján nyerte meg a versenytárgyalást, bár a háromszéki társaság részvényeire Kurkó János csíkszeredai üzletember is pályázott.
A brassói befektető hat évvel ezelőtt hozzávetőleg 600 ezer eurót fizetett a sepsiszentgyörgyi, sugásfürdői, előpataki, málnásfürdői, bükszádi és torjai ingatlanokat magában foglaló vagyonért. Azt tervezte, hogy néhány év alatt jövedelmezővé teszi a társaságot, felújítja a szállodákat, és kibővíti a szolgáltatásokat.
Azonban csak a tervezéssel maradt, két év után a háromszéki hatóságok már az újramagánosítást javasolták, mert az üzletember egyetlen lejt sem fektetett be a tulajdonába került turisztikai létesítményekbe, azok állapota pedig egyre csak romlott. Kurkó János 2006-ban felajánlotta, hogy megvásárolja a Bodok szállodát.
A magánosítási szerződés értelmében a vagyont öt évig nem lehetett elidegeníteni, így a csíkszeredai üzletember a brassói tulajdonos mellett az állami privatizációs szakhatósággal is tárgyalt a háromszéki társaság átvételéről. Az adásvétel azonban elmaradt, és Ioan Neculae még abban az évben elkezdte a Bodok szálloda felújítását. Lebontották a belső falakat és a szálloda melletti régi vendéglőt, kicserélték a vezetékeket.
A tervekben az állt, hogy ötcsillagos szállodát alakítanak ki a régi háromcsillagos helyett, úszómedencével, konferenciateremmel, tágas és korszerűen berendezett szobákkal. A munkálatok azonban ez év első felében teljesen leálltak, bár az átadást idénre ígérték. Az üzletembernek – mint tájékoztatott – egyelőre nincs pénze és hitelt sem hajlandó felvenni, hogy befejezze a szerinte még 3 millió eurós ráfordítást igénylő építkezést, de azt ígéri, amint lehetősége lesz, folytatja a munkát.
Ezzel párhuzamosan azonban potenciális vásárlókkal is tárgyal. Nem ez az egyetlen ingatlan egyébként, amit Neculae eladásra kínál. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a brassói üzletember az év elején már eladta a sugásfürdői ingatlanjait, azokat a sepsiszentgyörgyi önkormányzat vásárolta meg 310 ezer lejért.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.