2010. július 08., 10:282010. július 08., 10:28
A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott tegnapi összesítésében közölte: az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató júniusban jelentősen, 1,6 ponttal 55,4-re csökkent. Ez éves szintre átszámolva 3,0 százalékos világgazdasági növekedési ütemnek felel meg – áll az elemzésben. A JP Morgan által számított összágazati globális PMI-mutató gyors felfutás után idén eddig áprilisban tetőzött, 57,7 ponttal, ami akkor robusztus, 4 százalékhoz közeli éves világszintű gazdasági növekedést tükrözött. Az indexben azóta mért két egymás utáni havi csökkenés a szerdai kimutatáshoz fűzött elemzés szerint arra vall, hogy a világgazdaság teljesítményének bővülési üteme az idei második negyedévben elérhette csúcspontját a jelenlegi ciklusban.
A JP Morgan szakértői kiemelik: a világgazdasági szintű feldolgozószektorban vártak valamelyes hűlést, de a szolgáltatási szférában további bővülésre számítottak. Ehelyett a szolgáltatási szektorra külön kiszámolt PMI-mutató is csökkent. A gyáripari és a szolgáltatási aktivitási indexek egyidejű visszaesése azt jelzi, hogy fogy a világgazdaság növekedési lendülete – írták a JP Morgan elemzői. Eközben az OECD tegnap közzétett elemzése rámutatott, hogy a fejlett országokban már valószínűleg tetőzött a munkanélküliség, de így is 17 millió új munkahely megteremtése szükséges a válság előtti foglalkoztatottsági szint eléréséhez. A dokumentum szerint az OECD-országokban mintegy 47 millió a munkanélküli. Ez a májusi adatok alapján 8,6 százalékos munkanélküliségi rátát jelent.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.