2010. július 22., 09:352010. július 22., 09:35
A Román Kereskedelmi Bankot (BRD) két szempontból nyilvánították élenjárónak: mint a legnagyobb készpénzautomata-hálózat üzemeltetőjét és mint a saját tőkéjéhez viszonyítva a legnagyobb profitot elért hitelintézetet. Petre Bunescu, a BRD vezérigazgatója biztositotta a résztvevőket arról, hogy a bank fiókjai nyereségesek, nem azért nyitnak újabbakat, hogy eltüntessék a fehér foltokat a szolgáltatási lefedettséget ábrázoló térképen.
Az ING Bank Románia az idehaza működő legerősebb külföldi bankfióknak járó elismerést kapta meg. Mişu Negriţoiu, az ING romániai vezérigazgatója kijelentette, hogy az alaptőke-emelés, ami megszilárdította a cég piaci helyzetét, saját kezdeményezésre történt, nem a Román Nemzeti Bank nyomására hajtották végre. Az igazgató hangsúlyozta, hogy Romániában előnyös külföldi bank fiókjának lenni, ugyanis ezekre nem terjed ki a Román Nemzeti Bank felügyeleti joga.
A CEC Bankot az aktívumok legjobb dinamikájáért díjazták. „Tény, hogy az aktívumok 2009-ben 54 százalékkal nőttek” – mondta a rendezvényen Radu Graţian Gheţea, a CEC Bank elnöke.
A szervezők szerint tavaly az Alpha Bank volt a legdinamikusabban fejlődő hitelintézet a romániai piacon. „A jelenlegi gazdasági helyzetben nagyon nehéz bármilyen díjat elnyerni, s a bankpiac egy olyan területté vált, melyen egyre nehezebb megfelelni a kihívásoknak” – jegyezte meg Sergiu Oprescu, a görög tulajdonban levő bank elnöke. A legjobb hitel/aktívum arányért a Bancpost részesült elismerésben. A legtisztább korporációs hitelportfólió a Raiffeisen Bank Romániáé, míg a hitelek az Eximbank esetében fejlődtek a legdinamikusabban a Finmedia szakértői szerint.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.