Nem tudni, mikor hajthatunk rá. Tovább késik az észak-erdélyi autópálya Bihar és Bisztraterebes közötti szakasza / Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Békés szerződésbontásról tárgyalnak a héten a román közútkezelő társasággal (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Bihar és Bisztraterebes közötti 28,55 kilométeres szakaszának megépítésével megbízott konzorcium képviselői – jelentette be Beniamin Rus, a nagyváradi Selina cégcsoport tulajdonosa.
2022. február 22., 08:452022. február 22., 08:45
„Zajlanak a tárgyalások, azt a javaslatot kaptuk, hogy bontsunk békésen szerződést. A héten egyeztetünk a békés lezárásról. Ők nem voltak hajlandóak számításba venni a plusz munkát, és úgy gondolják, nincs törvényes alap ezek kifizetésére. Nincs beruházás, aminél nem kerül extra munkálat. Főként az útépítések esetében. Mi visszavonulunk, marad csak a tervező, akivel a továbbiakban is együtt fognak működni” – nyilatkozta az üzletember az Agerpres hírügynökségnek.
de a folyamat nem lesz hosszadalmas, mivel ezúttal már nem lesz szükség tervezésre. „De kérhetnek még a szakértői véleményezést, hiszen 2017 augusztusa óta eltelt egy kis idő” – jegyzete meg Rus.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Trameco által vezetett konzorciummal 2020 júniusában kötött szerződést a CNAIR a Bihar és Bisztraterebes közötti sztrádaszakasz megépítéséről, a szerződés értéke 326,5 millió lej volt. A dokumentum értelmében a konzorciumnak hat hónap állt a rendelkezésére a tervezésre, és további tizennyolc hónap alatt kellett volna megépíteniük a csaknem 29 kilométeres aszfaltcsíkot. A műszaki tanulmány elkészítése során viszont a cégcsoport arra a következtetésre jutott a korábban becsültnél lényegesen több pénzre van szükség a terepviszonyok miatt.
A Bihar–Bisztraterebes szakasz az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és a magyar határ közötti szakaszának a része, amelyből mostanáig a közvetlenül a határ közelében található 5,6 kilométer készült el, és szintén a Selina csoport építette. Ők kerültek ki nyertesként a Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból is – ott jelenleg a Strabag által benyújtott óvás miatt késik a szerződéskötés. Beniamin Rus cégei állnak az első helyen a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakasz megépítésére kiírt liciten is.
Az osztrák Strabag megóvta a CNAIR január végén közzétett döntését, amelyben a társaság egy román-spanyol konzorciumot bízott meg az észak-erdélyi autópálya Maroskece - Aranyosgyéres szakaszának a befejezésével.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Ezt követően az autópályát kisebb szakaszokra osztották, és ezekre írtak ki versenytárgyalásokat. Jelenleg a pályából három szakasz használható, a három együtt mintegy 107 kilométer. A magyar–román államhatár mellett épült meg az az 5,6 kilométeres szakasz, amely rávezeti a romániai forgalmat a magyarországi M4-es autópályára. Emellett a Kolozsvártól nyugatra fekvő Magyarnádas és Marosvásárhely között épült 102 kilométer autópálya. Az autósok a két megépült szakasz között az Aranyosgyéres–Maroskece-távot a párhuzamosan haladó E60-as országúton tehetik meg.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter bízik benne, hogy 2022-ben sikerül átadni a forgalomnak a jelenleg építés alatt álló mintegy 80 kilométernyi autópálya egy részét.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
1 hozzászólás