Fotó: Biró István
2011. június 01., 08:582011. június 01., 08:58
Mint elmondta, valóban külföldre szállítják a Romániában nem használt munkagépeket, azonban leszögezte, szó nincs arról, hogy valamennyi gépet elvinnék az országból. Hozzáfűzte: Romániában épp elég munkagép marad ahhoz, hogy bármikor újrakezdjék a munkálatokat.
Kérdésünkre, hogy miért voltak kénytelenek szinte teljes mértékben leállni a munkával, Bogdan Sgârcitu elmondta: a román állam jelen pillanatban 114 millió euróval tartozik a sztrádaépítő cégnek, eddig semmilyen információt nem kaptak a kormánytól, hogy milyen ütemben törleszti az állam az adósságát. Megállapodás hiányában pedig kénytelenek voltak szinte teljesen leállítani a munkálatokat, a legtöbb munkást elbocsátották, jelenleg mindössze kétszáz munkavállalót foglalkoztatnak. „Nyitottak vagyunk a párbeszédre, amint lesz megállapodás a kormánnyal, folytatjuk az autópálya építését, ez azonban nem csak attól függ, hogy milyen ütemben törleszti adósságait az állam, hanem attól is, hogy hogyan kívánják finanszírozni a további munkálatokat” – szögezte le lapunknak Bogdan Sgârcitu. Az amerikai vállalat képviselője nem tudta pontosan megmondani, hogy hová viszik a Tordaszentlászlóról elszállított gépeket. A stiridecluj.ro román nyelvű internetes portál úgy tudja, hogy a munkagépek egy részét a Koszovót Albániával és Szerbiával összekötő autópálya építésénél használják, míg a többi gépet az ománi Muscat Nemzetközi Repülőtér új termináljának építésénél helyezik üzembe, a Bechtel ugyanis mindkét közbeszerzési eljárást megnyerte.
Tamás Gebe András, Tordaszentlászló polgármestere eközben amiatt aggódik, hogy az építő vállalat kivonulásával a település jelentős adóbevételtől esik el. Egyébként az elöljáró is azt tapasztalta, hogy a Bechtel folyamatosan „viszi” a faluból a munkagépeket. „Mi látjuk a legjobban kárát annak, hogy a román állam nem fizet, a Bechtel meg nem marad. Én úgy látom, nincs politikai akarat arra, hogy folytatódjon az észak-erdélyi autópálya építése” – fejtette ki Tamás Gebe András. Mint részletezte, az elmúlt években a tordaszentlászlói önkormányzat jelentős bevételre tett szert az építkezési vállalatra kirótt adókból és illetékekből. „Abban az évben, amikor a Bechtel teljes kapacitással dolgozott, 10 millió lejes adóbevételünk volt, de a legrosszabb évben is kétmillió lejt fizetett be az amerikai vállalat a község kasszájába” – avatott be a részletekbe Tamás Gebe András.
Szomorúan tette hozzá, hogy amenynyiben a Bechtel végleg elköltözik Tordaszentlászlóról, a község csak állami segítséggel tudja majd eltartani magát. Egyébként mostanáig a megyei önkormányzat arra hivatkozva, hogy az amerikai vállalattól szép pénzt kapnak, csak minimális összeggel, az elöljáró szerint „aprópénzzel” volt hajlandó támogatni a községet. „Eddig minden évben tudtunk fejleszteni. Kultúrotthont építettünk, mellékutcákat aszfaltoztunk. A Bechteltől származó adóbevétel nélkül még a pályázati önrészt sem tudnánk előteremteni” – mondja Tamás Gebe András.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!