Romániában 4,6 százalékkal nőtt márciusban az építőipari termelés
Fotó: Orbán Orsolya
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, az uniós országok közül Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban; az euróövezetben szintén 0,1 százalékos volt a növekedés – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
2025. május 20., 15:392025. május 20., 15:39
Az adatokat szolgáltató EU-tagállamok közül márciusban az előző hónaphoz képest
míg a legjelentősebb csökkenést Portugáliában (mínusz 4,3 százalék), Szlovéniában (mínusz 4 százalék) és Lengyelországban (mínusz 3,7 százalék) regisztrálták.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint idén márciusban 2024 márciusához képest csökkent az építőipari termelés az Európai Unió egészében 0,7 százalékkal, az euroövezetben pedig 1,1 százalékkal.
Növekedést regisztráltak viszont a tavalyi év harmadik hónapjához képest Csehországban (12 százalék), Bulgáriában (8,8 százalék) és Ausztriában (7,4 százalék). Az építőipari termelés az említett időszakban Szlovéniában (mínusz 11,6 százalék), Belgiumban (mínusz 6,6 százalék) és Spanyolországban (mínusz 6 százalék) csökkent a legnagyobb mértékben.
Románia 6,1 százalékos éves növekedést jelentett márciusban, a februári 7,2 százalékos emelkedést követően.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
szóljon hozzá!